Ljubljana – Komisija DZ za nadzor proračuna in drugih javnih financ se je na današnji seji seznanila s predlogom zakona o izvrševanju proračuna v letih 2006 in 2007 ter po kratki razpravi sklenila, da nanj nima pripomb. Uveljavitev tega zakona je, kot je povedal državni sekretar na finančnem ministrstvu Žiga Lavrič, neposredni pogoj za uveljavitev državnega proračuna za prihodnji dve leti, ki ga bo DZ sprejemal prihodnji teden na izredni seji.
Osnovni cilj zakona o izvrševanju državnega proračuna je uzakoniti takšne rešitve, ki bodo omogočile tekoče in nemoteno izvrševanje sprejetega proračuna. Lavrič je med novostmi predloga tokratnega zakona izpostavil zmanjšanje števila namenskih prihodkov proračuna, na kar je finančno ministrstvo opozorilo računsko sodišče. Medtem ko eno temeljnih proračunskih načel zahteva, da vsi prejemki služijo za pokrivanje vseh izdatkov, pa zakon o javnih financah omogoča določitev namenskih prihodkov, ki služijo za financiranje točno določenih odhodkov oz. izdatkov. Njihovo število se bo z letom 2006 zmanjšalo s 15 na 13.
Ker bo Slovenija v prvi polovici leta 2008 predsedovala EU, so lahko odprli nove proračunske postavke, je še povedal Lavrič. Z namenom izboljšanja črpanja sredstev strukturne in kohezijske politike pa predlog zakona službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko omogoča prerazporeditev neporabljenih sredstev. Pri sklepanju najemnih in zakupnih pogodb bo zagotovljena večja fleksibilnost, spremembe pa so tudi pri določilu o odpisu dolgov do države. Po novem bo mogoče odpisati dolg, ki ga ima posamezen dolžnik do države, če ta ne presega 50.000 tolarjev, je povedal Lavrič.
Znesek primerne porabe na prebivalca se bo v letu 2006 zvišal na 103.638 tolarjev, v letu 2007 pa na 108.302 tolarjev. Po oceni Rudija Veršnika (SDS) bodo imeli župani verjetno veliko pozitivnih pripomb na predlog zakona, Petra Zemljič z računskega sodišča pa je povedala, da je vlada glede finančne izravnave občin sledila njihovim priporočilom. Nasprotno pa ni upoštevala predloga računskega sodišča glede zmanjšanja števila izjem, ki se ne štejejo v obseg zadolževanja v posameznem letu, je opozorila.