Vlada je včeraj prvič določila okvir za proračune od leta 2007 naprej, ko bomo v Sloveniji že živeli z evrom in bomo državno blagajno napajali z reformiranimi davki. Podatkov za globljo analizo proračuna in ovrednotenje njegove naravnanosti in fleksibilnosti je sicer še premalo, je pa prvi signal videti pozitiven, saj je vlada znižala predvidena proračunska primanjkljaja za leti 2007 in 2008, in sicer na odstotek in 0,9 odstotka BDP. Omenjeni številki sta za Janševo vlado še zavezujoči, bistveno bolj oddaljen pa je včeraj predstavljeni cilj finančnega ministrstva, da bi leta 2011 končno spet učakali izravnan proračun. V vsakem primeru pa bi manjši primanjkljaji lahko pomagali k boljšemu štartu Slovenije na območju evra in so zato korak v pravo smer.
Seveda pa je tu še nekaj neznank, vključno z napovedanim zvišanjem stopenj DDV v prihodnjem letu. Drugi pomembni podatek, napovedani odhodki državnega proračuna 2007, je v tej luči manj spodbuden: predvideni proračunski odhodki 2007 so za 21 milijard tolarjev (približno 90 milijonov evrov) večji od že decembra sprejetega proračuna 2007, javna poraba pa se s tem povečuje in ne zmanjšuje. Ker finančno ministrstvo ob realno večji porabi napoveduje zmanjšanje proračunskega primanjkljaja, kar lahko pomeni dvoje. Prvič, da vlada z napovedano davčno reformo načrtuje realno zvišanje davkov in s tem efektivne davčne stopnje, ki je pri nas, tudi po ocenah IMF, že zdaj razmeroma visoka in/ali drugič, da vlada pričakuje večje davčne prilive, ker je za leto 2007 napovedana višja gospodarska rast. Mogoče je oboje. Po naših grobih izračunih – uradnih podatkov o prihodkih še ni – to pomeni, da vlada prihodnje leto pričakuje za približno 40 milijard tolarjev večji davčni priliv, kar v resnici pomeni, da smo včeraj dobili na mizo osnutek proračunskega rebalansa 2007.
Vse to je mogoče razumeti, teže pa je upravičiti še vedno slabo pripravljenost Slovenije za črpanje evropskega denarja in dejstvo, da smo bili v prvih petih mesecih letos neto plačniki v evropsko blagajno. Če tu ne bo premikov na bolje, bodo ogrožene tudi uvodne optimistične napovedi o postopnem zmanjšanju in odpravi proračunskega primanjkljaja.