Ljubljana − Pred azilnim domom na Viču se je ob 6.45 začel protest zaradi nameravane deportacije sirsko-egipščanske družine Korba-Sulejman na Hrvaško. Zbralo se je okoli 30 ljudi, protestniki, ki so ves čas vzklikali No border, no nation, stop deportation (ni meja, ni nacije, ustavimo deportacije), so poskušali vozilu, ki bi družino odpeljal, to na vsak način preprečiti. Pri tem so uničili registrsko tablico vozila.
Ker so protestniki, med katerimi je bilo tudi nekaj prosilcev za mednarodno zaščito, vztrajali pri zapornici, so prišle policijske okrepitve, nekateri v civilu. Sprva sta namreč pri deportaciji sodelovala samo dva policista.
Kmalu je prišlo do prerivanja, policisti pa so pridržali vsaj eno osebo, ki so jo zdaj že izpustili, so potrdili za Delo. Potem so udeleženci začeli skandirati Policija represija. Vse udeležence protesta so popisali. Najverjetneje bodo nekatere izmed njih oglobili. Kot so povedali policisti, shod namreč ni bil prijavljen.
Kombi z družino je potem kljub vztrajnemu oviranju protestnikov - vrata kombija so celo odprli - družino iz Sirije odpeljal proti Hrvaški. Z avtom ga je sicer ovirala ena od protestnic, zaradi česar si je prislužila kazen za nepravilno vožnjo.
Policija uporabila telesno silo
Maja Ciperle Adlešič, predstavnica za odnose z javnostmi pri Policijski upravi Ljubljana je dejala, da so bili policisti okrog 7. ure obveščeni, da je pred azilnim domom zbrana skupina oseb.
Na kraju so takoj posredovali in ugotovili, da je tam približno 40 oseb, ki so s tem »izrazile nestrinjanje z izvedbo postopka vračanja oseb. Ob tem so tudi fizično preprečevale vožnjo vozila iz objekta. Kljub večkratnim zakonitim ukazom policistov osebe niso prenehale z aktivnostmi in kršitvami, zaradi česar so policisti uporabili prisilna sredstva oziroma telesno silo.«
Prav tako so za nujno potreben čas, v skladu z zakonom o nalogah in pooblastilih policije, pridržali eno osebo, ki so jo takoj po prenehanju razlogov za pridržanje tudi izpustili. Na kraju so izvedli več identifikacijskih postopkov, glede okoliščin shoda in ugotovljenih kršitev pa policisti še zbirajo obvestila.
Družina že v hrvaškem azilnem domu
Protestnike sta pozdravila deportirana Carol Korba in njen mož Hani. STA poroča, da je družino na Hrvaškem že sprejel predstavnik dublinskega urada.
Medtem so se oglasili tudi na notranjem ministrstvu, na katerem so zapisali, da sta o omenjeni zadevi na podlagi tožbe družine odločala tako upravno kot tudi vrhovno sodišče. Poleg tega je bila vložena še ustavna pritožba, zato so o njej odločali tudi ustavni sodniki, kasneje pa še Sodišče Evropske unije.
Ko je Sodišče EU po nujnem postopku razsodilo o zastavljenih vprašanjih vrhovnega sodišča, je slednje nadaljevalo s postopkom in pritožbi tožene stranke (Republike Slovenije) ugodilo, tožbo in pritožbo Carol Korba pa zavrgli, so zapisali.
"Po izrabi vseh pravnih sredstev so torej okoliščine primera jasne, Republika Hrvaška je pristojnost prevzela in tako je bila danes predaja tudi opravljena," pojasnjujejo. Dodajajo še, da vsak postopek obravnavajo skrbno, individualno in pri tem upoštevajo vse relevantne okoliščine.
»Moramo biti bolj človeški«
Udeleženka protesta Meta je menila, da se država do beguncev ne obnaša primerno. Glede na to, da je ta družina izrazila željo, da bi ostala v Sloveniji, saj se ji je tu rodil otrok, in imajo tu socialne zveze, bi jim morali pustiti, da ostanejo tukaj. "Nismo tako revna država, da se tako obnašamo do beguncev. Moramo razumeti, da so ostali brez vsega, da so morali zbežati, zato bi se morali bolj človeško obnašati do njih."
"Slovenija bi morala imeti politiko aktivnega vključevanja beguncev v družbo. Morali bi poskrbeti za to, da imajo vključujoč prostor, ker le na tak način bomo lahko naredili najboljše iz te situacije," pa je povedal protestnik Matej.
Več v spodnjem videu in fotogaleriji.