Proti posledicam preoblikovanja Vzajemne

V petek bo parlament na izredni seji odločal o noveli zdravstvenega zakona, ki naj bi preprečila posledice preoblikovanja Vzajemne v delniško družbo.

Objavljeno
18. januar 2006 17.44
Andrej Bručan
Ljubljana - Državni zbor se bo v petek ob 10. uri sestal na izrednem zasedanju, na katerem bodo poslanke in poslanci po nujnem postopku obravnavali vladni predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Tako je danes sklenil kolegij predsednika DZ Franceta Cukjatija na predlog vlade, ki naj bi z zakonsko novelo preprečila težko popravljive posledice za javni interes ob napovedanem preoblikovanju zdravstvene zavarovalnice Vzajemna v delniško družbo.

Kot je uvodoma pojasnil minister za zdravje Andrej Bručan, je vlada novelo zakona sprejela na ponedeljkovi dopisni seji in državnemu zboru predlaga, da jo obravnava po nujnem postopku. Tako bi se namreč preprečile težko popravljive posledice za skoraj milijon zavarovancev Vzajemne in s tem tudi za javni interes. Ukrepati je treba zaradi že začetih postopkov preoblikovanja, ki ne upošteva interesov zavarovancev, in sicer pred 1. februarjem, ko bo skupščina Vzajemne odločala o predvidenem preoblikovanju v delniško družbo.

Predlog novele med drugim določa preoblikovanje statuta in pravilnika o volitvah zastopnikov v skupščino zdravstvene zavarovalnice Vzajemna do 1. maja letos. V roku enega leta pa predvideva tudi sprejetje posebnega zakona za preoblikovanje Vzajemne, pri čemer bodo imeli zavarovanci Vzajemne možnost odločanja o preoblikovanju.

Preprečiti preoblikovanje Vzajemne na način, ki ne upošteva interesa zavarovancev

Predstavniki poslanskih skupin so predlog za obravnavo po nujnem postopku soglasno podprli. Tako v koalicijskih kot opozicijskih poslanskih skupinah se strinjajo, da je treba preprečiti napovedano preoblikovanje Vzajemne na način, ki ne upošteva interesa zavarovancev. V SDS, NSi, SLS in DeSUS so v celoti sledili argumentom ministra za zdravje, da je treba nujno preprečiti oškodovanje dela zavarovancev.

Takšno namero podpirajo tudi v LDS, kjer so po besedah Aleša Guliča že dolgo opozarjali, da je Vzajemna "velika močvara", vprašanje pa je, ali bo zakon dejansko zaščitil interese zavarovancev. Tudi v SD menijo, da je državni zbor takšno novelo dolžan sprejeti, če obstaja sum, da bi lahko prišlo do oškodovanja. Miran Potrč je le opozoril, zakaj morajo morebitne negativne posledice urejati z novim zakonom, saj bi moral že sedanji, ki ga je DZ sprejel pred pol leta, vključevati takšne rešitve.

SNS: Zakaj takšno hitenje?

Ker pa je poslanska skupina SNS svoj predlog novele zdravstvenega zakona v parlamentarno proceduro vložila pred vlado, je poslanka nacionalne stranke Barbara Žgajner Tavš zahtevala pojasnilo, zakaj takšno hitenje z vladnim zakonom, ko pa je bil njihov vložen prvi.

Predsednik Cukjati je pojasnil, da ravna povsem v skladu s parlamentarnim poslovnikom. Predlog SNS je bil ob vložitvi namreč nepopoln, zato ga je vrnil predlagateljem v dopolnitev. Ker so v SNS svoj predlog dopolnili danes, se šteje, da je bil tudi danes vložen v proceduro. Nepopoln predlog namreč nima teže, v času dopolnjevanju drugi postopki ne stojijo. "To ni rezervacija časa in termina," je še pojasnil Cukjati.

Žgajner Tavševe Cukjatijeva razlaga ni zadovoljila, predsedniku pa je očitala "zavajanje, laži in politično korupcijo". Poslanka je sejo kolegija protestno zapustila z besedami, da se boji, "da je v ozadju štajerski lobi, konkretno SDS v povezavi z zavarovalnico Adriatic".

Sindikat zdravstva poziva Vzajemno k delovanju v interesu zavarovancev

Sindikat zdravstva in socialnega varstva je na člane skupščine Vzajemne naslovil odprto pismo, v katerem jih poziva, naj na naslednji seji skupščine Vzajemne delujejo v interesu zavarovancev. Člani skupščine ne bi smeli podpreti preoblikovanja Vzajemne, saj je utemeljena bojazen, da se bodo ob vstopu kapitala v lastništvo Vzajemne premije povečale, je danes poudarila predsednica sindikata Nevenka Lekše.

Ob njeni ustanovitvi je bila Vzajemna mišljena kot neprofitna zavarovalnica, kakršen koli dobiček od njenega poslovanja pa bi se moral vrniti zavarovancem ali pa biti usmerjen v zdravstvo, je dejala Lekšetova. Vodstvo Vzajemne pa sedaj vodi interes, da bi se zavarovalnico preoblikovalo v delniško družbo, s čemer bi interesi kapitala prevladali nad interesi zavarovancev.

Lekše: Bručan je zelo hitro spremenil svoje mnenje

Predsednica sindikata je kritizirala tudi ministra za zdravje Andreja Bručana. Ta je po njenem mnenju v nekaj dneh zelo spremenil svoje mnenje glede preoblikovanja Vzajemne; prvotno namreč minister ni podpiral preoblikovanja Vzajemne, kasneje pa je v predlogu novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju predvidel njeno preoblikovanje. Lekšetova ocenjuje, da tej spremembi botrujejo politični pritiski.

Dodatna zdravstvena zavarovanja je sicer Lekšetova ocenila kot "napako v sistemu". Po njenem prepričanju bi bilo veliko bolje, da bi pravice, ki jih sedaj nosi dodatno zdravstveno zavarovanje, vključili v obvezno zavarovanje in raje uvedli participacije. Tako bodo računi veliko bolj čisti, pravi Lekšetova, in dodaja, naj raje uvedejo nadstandardna zavarovanja za tiste, ki si res želijo zagotoviti kaj dodatnega.

V dodatnih zdravstvenih zavarovanjih pa "mora biti nekaj zelo interesantnega", meni Lekšetova, ki si drugače ne zna razložiti agresivnih oglaševalskih akcij za pridobitev novih zavarovancev in v to investiranih sredstev. Ob tem je dodala, da ne zaupa vodstvu Vzajemne, saj ni jasno, koliko denarja je slednja potrošila za oglaševanje in kdo je odobril porabo teh sredstev. Denar zavarovancev se tako porablja za popolnoma drugačne namene, kot pa se zbira, je ocenila Lekšetova in dodala, da bi ga raje namenili za nakup prepotrebnih obsevalnih naprav.

Jaklič: Zakon podpiramo, a nas skrbi izvedljivost določb

V Vzajemni so se danes odzvali na predlagano novelo zakona o zdravstvenem zavarovanju, ki naj bi predpisala nove zakonske podlage za preoblikovanje Vzajemne v delniško družbo. Predsednik uprave Marko Jaklič je ponovil, da zakon sicer podpirajo, vendar jih skrbi, da takšne določbe niso izvedljive. Bojijo se, da bi po sprejetju takšnega zakona njihovi člani ostali brez delnic in da se Vzajemna ne bo uspela preoblikovati.

To po Jakličevem mnenju pomeni, da ne bo mogla zakorakat na novo razvojno pot in postati vodilna slovenska zavarovalnica na področju osebnih zavarovanj v naslednjih treh letih. Upa, da to ne bo preprečilo nadaljnjega razvoja in da bodo poslanci odločili v korist vseh lastnikov in s temi pripombami dopolnili predlog tako, da bi šel v smer dodatnega urejanja delniške družbe, ne pa preprečevanja.