»Naredimo uslugo državi in umaknimo to zadevo iz predvolilnih razprav!« je pozval Janez Janša opozicijo v torek na maratonski predstavi političnih interpretacij afere Patria. S temi besedami je očitno trkal na odprta vrata. Borut Pahor je istega dne povedal, da se »v aferi Patria oglaša prvič, zadnjič in nikoli več«. Opozicijski poslanci so že v uvodu označili parlamentarno izredno zasedanje za nepotrebno farso. Za vladno stran je popolnoma jasno, da gre v resnici za slovensko-finsko nadaljevanje Depale vasi z drugimi sredstvi, in tega tudi ne more ponavljati v nedogled. Prav mogoče je torej, da se afera Patria v resnici umika s predvolilnega dnevnega reda.
Seveda mediji tega političnega dogovora verjetno (spet) ne bomo čisto dobro razumeli in bomo še naprej nergali, vrtali in spraševali. Parlamentarni izkoristek televizijskih minut tudi ne kaže, da bi bili poslanci o ponujenem premirju prav dobro obveščeni. Toda o aferi Patria slovenska politika, če v prihodnjih dneh ne pridejo na dan novi dokazi, v resnici ne more povedati nič več novega. Ali pa približno toliko, kot v debati o vojni proti tajkunom, ki sodi po Janševem mnenju med »teme, pomembne za državo«. V obeh primerih znamo odgovore že na pamet - naj opravijo svoje delo organi pregona.
To, kaj sta in kaj bosta storila policija in tožilstvo, je seveda res ključna točka mednarodnega korupcijskega škandala. Poglejmo torej, kaj pravita policija in minister Dragutin Mate. Februarja lani je prišla na slovenski Interpol depeša, v kateri avstrijski kolegi prosijo za sodelovanje v preiskovanju sumljivih denarnih transakcij. Depeša je za več kot leto dni obležala v predalu, za njo pa še pet podobnih. Jože Romšek in Dragutin Mate o tem nista vedela nič, je bil pa že v tistem času o primeru obveščen Drago Kos.
Že lani spomladi se je »o denarnih tokovih iz Liechtensteina« pogovarjal z direktorjem urada za pranje denarja Andrejem Plausteinerjem, o katerem je Mate v parlamentu dejal, da bi lahko »na svojo roko za prijatelja uredil kakšen klic in pridobil podatke«. Drago Kos je lani in letos nekajkrat odpotoval na Finsko. Aprila letos je pričal pred finskimi preiskovalci, Jože Romšek in Dragutin Mate pa sta za preiskavo izvedela šele mesec dni pozneje. Ni še znano, ali je vodja protikorupcijskega urada znanec obeh uradnikov Interpola, ki sta kriva za pozabljeno depešo. A ker tudi v tem primeru Mate ne verjame v naključje, lahko sklepamo, da bo na koncu preiskave spet kakšno znano ime - recimo Draga Kosa.
In še: v ponedeljek je Barbara Brezigar še govorila, da preiskava »ni usmerjena v konkretno osebo«, v torek pa smo v poročilu tožilstva že lahko prebrali, da ima od minule sobote tožilstvo osumljenca (ali pa jih ima celo več). Tožilstvo molči, mi pa še enkrat preberemo policijsko poročilo in prisluhnemo parlamentarni razpravi. Izstopa le eno ime. Drago Kos. Seveda tudi zato, ker Janez Janša trdi, da je afera Patria polna Kosovih »prstnih odtisov«. A Janša je politik in ima z vodjo urada za preprečevanje korupcije pestro zgodovino nikoli do konca razčiščenih afer. Če pa je Kos tarča preiskovalcev, to pomeni, da slovenski organi pregona res delajo s polno paro in da bodo morda kmalu našli - ne tistih, ki naj bi pospravili podkupnine, ampak tiste, ki da so pred finskimi preiskovalci (če uporabimo terminologijo vladne večine) »blatili domovino«.
Prav je, da politika o aferi Patria umolkne, zlasti če ne pove nič novega. A še bolj pomembno je, da iz preiskave, ki edina lahko razkrije resnico afere Patria, umakne - svoje prstne odtise.