Zdravstveni blagajni se že od ustanovitve leta 1992 dogaja zmeraj isto. Čeprav je načelno avtonomna, vsaka oblast steguje roke po njej. To je po svoje razumljivo, neprijetno za bolnike pa postane takrat, kadar so odločitve politike takšne, da so v nevarnosti zdravstvene pravice. Tokrat gre za dvig plač v zdravstvu, ki je bil očitno izpeljan s figo v žepu. Po tej strani so člani skupščine blagajne upravičeno nezadovoljni. Njihova ponovna ugotovitev, da nimajo nobene moči, je vredna razmisleka in si zasluži vso pozornost.
Vedno kadar spregovori skupščina zdravstvene blagajne, je namreč treba vedeti, da se je oglasila v imenu milijona šeststo tisoč zavarovancev ali - ker smo še v volivnem času - v imenu celotnega volivnega telesa. Ponavadi pretresa druge teme, tokrat pa se je ukvarjala tudi sama s seboj. »Kako bomo pogledali zavarovancem v oči?« se je vprašal Marko Jaklič, predstavnik delodajalcev. Čeprav so prav delodajalci že večkrat zahtevali bolj odgovorno in natančnejše gospodarjenje z 2,2 milijarde evrov zdravstvenega denarja, ni bilo včeraj nobenega dvoma. Prvič so bili zelo kritični do generalnega direktorja Sama Fakina. Dogodek ni zanemarljiv, saj lahko dodatno pretrese poslovanje zdravstvene blagajne.
Možnih vzrokov za ostri napad na Fakina je več. Še najbolj zanemarljivo bi bilo, če bi vzrok tičal v večno polemičnem Jakliču samem, ki je tudi Vzajemno svojčas pripeljal v številne tožbe in nekakšno vojno z družbo. Po drugi strani gre lahko dejansko za napake pri vodenju blagajne, o katerih vedo delodajalci kaj podrobnejšega, javnosti pa še niso znane. Še najverjetnejši vzrok za ostrino v sredo izrečenih besed pa je - političen.
Čeprav je bil Fakin v parlamentu pred poldrugim letom potrjen z veliko večino, je bilo njegovo imenovanje vendarle posledica posebnih političnih okoliščin. Vladajoča stran se zanj ni posebno navduševala, a primernejšega kandidata iz svojih vrst ni imela, po kandidatih iz levega političnega bloka pa se sploh ni ozirala. Zdaj se oblast menjuje in kdo ve, ali ni bil ravno Jaklič s somišljeniki včeraj prvi glasnik želje po zamenjavi generalnega direktorja tretje največje blagajne v državi.
Iz tiskane izdaje Dela