Prvič manj zaposlenih v javni upravi

Minister za javno upravo Gregor Virant pravi, da je število zaposlenih v državni upravi prvič po osamosvojitvi Slovenije upadlo.

Objavljeno
13. december 2005 22.08
Minister Gregor Virant
Ljubljana – Število zaposlenih v državni upravi je prvič po osamosvojitvi Slovenije upadlo: s 27.702 na novega leta dan se je do 1. novembra znižalo na 27.673 oziroma 29 zaposlenih manj v civilnem delu organov državne uprave (brez Slovenske vojske). Gre za simbolično znižanje, vendar je to v primerjavi s preteklimi leti, ko se je število zaposlenih povečevalo za povprečno 500 zaposlenih na leto, pomembna sprememba, je povedal minister za javno upravo Gregor Virant na tiskovni konferenci, na kateri je odgovoril na očitke liberalne demokracije o statističnem prilagajanju podatkov, ki jih »jezi, da je novi vladi uspelo, kar ni LDS v dvanajstih letih«.

Podatki po zagotovilih ministra temeljijo na identični metodi štetja in vključujejo tudi uslužbenke na porodniškem dopustu in uslužbence na dalj časa trajajoči bolniški odsotnosti, brez zaposlenih v Slovenski vojski. Po novi metodi, ki ne upošteva zaposlenih, ki so na porodniškem ali bolniškem dopustu, pa je število zaposlenih manjše za 830. Minister letošnje znižanje števila zaposlenih pripisuje predvsem temu, da odhodov (upokojitve, druge službe) niso nadomeščali z novimi zaposlenimi.

Virant priznava, da znižanje ni veliko, kaže pa, da vlada misli resno uresničevati v koalicijski pogodbi zapisano enoodstotno zmanjševanje števila zaposlenih na leto; ne že v prvem letu, do konca mandata pa naj bi bilo v državnem aparatu za tri odstotke manj zaposlenih. Že v letu 2006 naj bi na račun manj zaposlenih prihranili milijardo tolarjev. Virant vabi Jelka Kacina in Mateja Lahovnika na ministrstvo, da jima pokaže podatke, in pričakuje »od Kacina opravičilo, od Lahovnika pa globoko opravičilo«.

Minister Virant je podrobneje predstavil tudi podatke o gibanju števila zaposlenih od leta 1991 do 2005 (v prvih letih se je zaposlovalo zaradi osamosvojitve, potem zaradi pristopnih pogajanj z EU, načrti iz obdobja prejšnjih vlad, da se bo zaposlovanje ustavilo in da bodo tudi »počistili« po kadrovskih policah, pa niso bili realizirani) ter predstavil razloge in učinke znižanja funkcionarskih plač.

Več v sredini tiskani izdaji Dela