S konstituiranjem državnega zbora petega sklica se je začelo novo obdobje slovenske parlamentarne in širše politične prakse. Nič usodnega. Preprosto, po volitvah pred dobrimi tremi tedni je nov državni zbor sestavljen - čeprav še ne dokončno, saj mu manjka še cela vrsta odborov in komisij, a odločitve vendarle lahko sprejema -, s tem pa je dokončno prenehal mandat stari sestavi državnega zbora in obstoječi vladi Janeza Janše. Nehvaležni proces interregnuma, ki se je začel z volitvami in se bo končal z imenovanjem nove vlade, se je prevesil v drugo polovico, ko se teža nove, čeprav še ne do konca oblikovane oblasti precej poveča.
Včerajšnja seja državnega zbora je potekala v precej evforičnem vzdušju, ki ga tudi nekaj pikrih pripomb v nastopih poslancev in besednih prask med njimi ni moglo pokvariti. Za prejšnje štiri konstitutivne seje državnega zbora česa takega ne bi mogli reči. Zdi se, da so vse politične stranke in skoraj vsi poslanci na začetku novega mandata predvsem poskušali ugajati in pokazati svoj lepši obraz. Nekaj so k temu gotovo pripomogle izkušnje iz prejšnjih mandatov, kdaj se splača zaostrovati in kdaj ne. Slovenija vendarle počasi postaja nekoliko bolj zrela demokracija.
A zasnove prihodnjih besednih spopadov v državnem zboru so bile vendarle navzoče že na tej seji. Tako so poslanci opozicije v svojih nastopih opozarjali na domnevno nedemokratične vzgibe strank prihodnje koalicije in na to, kako drugače da je v prejšnjem mandatu ravnala takratna koalicija - upajoč, da bo javnost hitro pozabila, kaj vse so nam počeli v zadnjih štirih letih. Vladna stran pa na izzive skoraj ni odgovarjala, ampak je predvsem pozivala k strnitvi vrst, češ, zunanje razmere so se zaostrile, pozabimo na zamere in nastopimo vsi skupaj - računajoč, da bo opozicija, ki je tokrat res številno izredno močna, bolj milostna do nove koalicije.
Ta bo, kot zdaj kaže, letos oblikovana rekordno hitro. Še vedno pa bo postopek razmeroma dolgo trajal zaradi zahtevnih pravil volitev in imenovanja članov vlade. Zdaj, ko je do novih volitev še daleč, je čas za razmislek o poenostavitvi teh pravil.
Iz četrtkovega tiskanega Dela