Prvošolcev v Piranu ne bodo tunkali

Neptunov krst velja za najstarejši krst (70 let) prvošolcev v državi. Promocija poklica in obujena turistična atrakcija.

Objavljeno
08. september 2016 10.09
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj
Piran – Gusarji in bog morja Neptun bodo v soboto krstili 65 zelenih prvošolcev piranske pomorske šole, ki zadnja leta deluje v okviru Gimnazije, elektro in pomorske šole Piran (GEPŠ). To bo že 70. Neptunov krst, ki velja za najstarejšo neprekinjeno prireditev v slovenski Istri in najstarejši krst prvošolcev v državi.

V piranski občini si ob jubileju želijo, da bi krst postal pomorski in šolski praznik, promocija poklica ter obujena turistična atrakcija. Zamislila sta si ga dijaka prve generacije letnika 1946/47; pokojni ladjedelski inženir Andrej Burger in v svetu uveljavljeni ladjedelski inženir Jordan Zahar, ki je bil kasneje konstruktor v 60. letih največje hidrokrilne ladje na svetu.

Najstarejše generacije pomorščakov se spomnijo, da so včasih med krstom hudo mrcvarili prvošolce. S čolni so jih peljali čez zaliv v opuščeni kamnolom v Kanegro, prehoditi so morali velik del Portoroža v jutastih vrečah in igrati sužnje gusarjem, dokler jih Neptun ni sprejel v »mokro kraljestvo«. Vanj so vstopili, ko so jih (največkrat) s piranskega pomola pometali v morje in jih tam še krepko potunkali. Tudi v soboto jih bodo vrgli v morje, vendar jih v vodi ne bodo čakali potapljanja željni gusarji, temveč potapljači reševalci, da bi jim pomagali, če bi bilo treba.

Dogodek med drugim poskuša opozoriti na prednosti pomorske izobrazbe in poklica. Pomorsko šolo je v 70. letih dokončalo več kot 4600 dijakov, veliko uspešnih kapitanov, inženirjev in ladjedelcev pa tudi takšnih, ki so se uveljavili na drugih področjih. Najbolj znani so, denimo, igralca Boris Cavazza in Lotos Vincenc Šparovec, pevec Lado Leskovar, jadralci Dušan Puh, Tomaž Čopi in Samo Potokar, nogometni trener Darko Milanič, reprezentant Andraž Struna, nekdanji poslanec Rudolf Moge, ankaranski župan Gregor Strmčnik, nekdanji »minister« za promet in slovenski konzul v Trstu Livij Jakomin, nekdanji poslanec, državni sekretar in direktor Luke Koper Gašpar Gašpar Mišič, pomorski pravnik Gregor Velkaverh, notar Davorin Ferligoj, ladijski konstruktor Franco Cossutta in Bruno Volpi Lisjak, ki sta ustanovila ribiški muzej v Križu pri Trstu, dolgoletna direktorja Splošne plovbe Portorož Aldo Krejačič in Egon Bandelj ...

Letos je v prvi letnik vpisanih 65 dijakov (33 za plovbnega tehnika), pomorski del srednje šole GEPŠ Piran pa obiskuje 216 dijakov. Slovenski pomorščaki so še zmeraj zelo iskani. Krst bo trajal tri dni in se bo začel že jutri, ko bodo gusarji opoldne prevzeli oblast in na Tartinijevem trgu izobesili gusarsko zastavo. Zvečer bo Pomorski muzej Piran v skladišču soli Monfort odprl razstavo o zgodovini pomorskega krsta, v soboto bo dobrodelni maraton za 41 družin z otroki s posebnimi potrebami, v nedeljo zjutraj plavalni maraton, vse tri dni pa bo Piran v znamenju gusarskih iger, delavnic gusarskih tetovaž, gusarskih menijev ...