Ptičja gripa v Mariboru?

Pri Mariboru so našli mrtvega laboda. Vzorce umrle ptice so veterinarski inšpektorji poslali na analizo, ki bo ugotovila, če je bil morebiti okužen z virusom ptičje gripe.

Objavljeno
24. oktober 2005 22.20
Vida Čadonič Špelič
Ljubljana – Pri Mariboru so v ribniku stare struge Drave našli mrtvega laboda, vzorce umrle ptice pa so veterinarski inšpektorji poslali na analizo, ki bo ugotovila, če je bil morebiti okužen z virusom ptičje gripe, je poročala POP TV.

Slovenska veterinarska uprava (Vurs) je na hitro sklicanem sestanku v soboto določila območja z večjim tveganjem za širjenje ptičje gripe v Sloveniji ter med ukrepi, ki jih morajo izvajati na njih, zaukazala rejcem perjadi, da je reja na prostem prepovedana. S tem je tudi naša država upoštevala ukaz, ki je z objavo dodatka k odločbi v uradnem listu Evropske unije začel veljati po vsej EU, je za Delo povedala Vida Čadonič Špelič, direktorica Vursa.

O tem so, kot je povedala, obvestili veterinarje in rejce, zadnje prek sredstev javnega obveščanja. Jutri naj bi bila v slovenskem uradnem listu objavljena odločba, s katero so bili določeni območja z večjim tveganjem za širjenje ptičje gripe v Sloveniji ter ukrepi, ki jih morajo izvajati. V Sloveniji sta za zdaj dve območji z večjim tveganjem: v severovzhodni Sloveniji od mejnega prehoda Šentilj do odcepa Dramlje v smeri proti Ljubljani in od odcepa Dramlje po glavni cesti skozi Dole in Trnovec do Šentjurja ter po glavni cesti od Šentjurja v smeri Rogaške Slatine do mejnega prehoda Dobovec; v jugozahodni Sloveniji je za območje tveganja določen ozek pas zahodno od črte mejnega prehoda Osp do glavne ceste Ljubljana–Koper in naprej proti Kubedu in Gračišču do mejnega prehoda Sočerga.

Sobotni sestanek, ki je trajal skoraj pet ur, po besedah direktorice Vursa ni bil krizni, ampak le sestanek strokovnjakov veterinarske stroke, ki se je sešla po tem, ko so iz Bruslja dobili potrditev vesti, da je na Hrvaškem potrjena bolezen nevarne ptičje gripe. “Presodili smo, kaj to pomeni za Slovenijo, koliko je bolezen daleč od nas, se seznanili z ukrepi na Hrvaškem in Madžarskem. Poklicali smo predsedujočega odboru za zdravje živali in prehransko verigo v Bruselj in se pozanimali o ukrepih, ki so začeli veljati; nanašajo se na zaporo vse perutnine na ogroženih območjih, zaporo vseh sejmov, prepoved uporabe stoječe vode za perutnino oziroma prekuhavanje pitne vode,” je naštevala Vida Čadonič Špelič. Za danes je napovedala sestanek z domačimi ornitologi.

Bručan: Ministrstvo naročilo tamiflu za četrtino Slovencev

Zaenkrat nevarnosti za množičen pojav ptičje gripe v Evropi ni, je poslankam in poslancem na vprašanja o morebitni pandemiji gripe odgovoril minister za zdravje Andrej Bručan. Kot pravi, je najboljši način za preprečitev pandemije, do katere bi prišlo zaradi mutacije ptičjega in človeškega virusa, cepljenje proti običajni gripi. Sicer pa je ministrstvo naročilo tolikšno količino zdravila tamiflu, ki bi zadostovala za četrtino prebivalstva, in pripravila nacionalni načrt za primer pandemije.

Morebitna pandemija gripe bi zdravstveno službo močno obremenila. Od prvih obolelih do uspešnega cepiva bi trajalo najmanj pol leta, in še tedaj bi bilo cepivo na voljo v omejenih količinah. Zato država naroča protivirusno zdravilo tamiflu, ki bi preprečevalo širjenje virusa.

Kar se tiče nacionalne zaloge ustrezne količine tamifluja, je država naročila 500.000 enot zdravila, torej za 25 odstotkov prebivalstva. To je namreč optimalna pokritost z zdravilom, ki jo priporoča tudi Svetovna zdravstvena organizacija. Teh 500.000 enot zdravila bo razdeljenih po strokovnih merilih, in sicer ga bodo dobili tisti, ki ga bodo potrebovali.

Trenutno Slovenija razpolaga z 2000 enotami zdravila, v kratkem jih bo prejela še 6000. V prihodnjih dveh tednih pa naj bi zagotovili triodstotno pokritost s tamiflujem. Slovenske farmacevtske družbe sicer zdravila same ne bodo proizvajale, licenco za njegovo proizvodnjo pa naj bi dobile družbe nekaterih drugih držav. Bručan sicer opozarja, da je zdravilo bolj kot za samo zdravljenje primerno za preprečevanje okužbe.

Dramatični hrvaški konec tedna

Za Hrvaško je eden najbolj dramatičnih vikendov v zadnjih letih. V petek ponoči je kmetijsko ministrstvo uradno potrdilo, da so pri poginulih labodih iz ribnika v bližini Zdencev odkrili virus ptičje gripe – potrjeno je, da gre za podvrsto H5, testi v Britaniji bodo pokazali, ali tudi za najnevarnejšo vrsto H5N1 – vlada je na nočni seji potrdila zaščitne ukrepe in od sobote vladajo posebne razmere.

Končali zakol perutnine

Hrvaške oblasti so sporočile, da so na vzhodu države, kjer so prejšnji teden na vzorcih divjih labodov odkrili virus ptičje gripe tipa H5, končale zakol več kot 10.000 glav perutnine. "Vso perutnino v regiji smo uničili. Tako smo preprečili prenos virusa na domače ptice," je povedal tiskovni predstavnik kmetijskega ministrstva Mladen Pavić. Kot je dodal, so tam dezinficirali tudi vse farme za rejo perutnine.

Oblasti obljubljajo, da bodo domačinom povrnile škodo po veljavnih tržnih cenah. Javnost pomirjajo, da še niso odkrili nobenega primera okužbe pri domači perjadi. Strokovno komisijo za spremljanje ptičje gripe je vlada na nočni seji preimenovala v krizni štab. Ta koordinira ukrepe v vsej državi.

Tudi pri labodih v Našicah ptičja gripa

Prvi izidi testiranj so potrdili, da sta bila tudi dva poginula laboda, ki so ju v soboto našli v ribniku v Našicah, okužena s ptičjo gripo, so povedali na zagrebškem veterinarskem inštitutu.

Prizadeto območje je v nedeljo popoldne obiskal hrvaški premier Ivo Sanader. Čeprav med tukajšnjimi prebivalci vsaj na zunaj ni čutiti panike, so zaradi razmer zaskrbljeni; v preteklem mesecu so pokupili vsa zdravila, ki blažijo učinke gripoznih obolenj. Strokovnjaki pravijo, da je preplah odveč in ni nevarnosti za prebivalce, tudi za tiste ne, ki živijo na območju, kjer so gripo odkrili. Kakšna bo ekonomska škoda za perutninarsko industrijo, si ne upa nihče napovedati. Direktor varaždinske Koke Nenad Klepač je zagotovil, da podjetje jamči za varnost in zdravstveno ustreznost proizvodov.

Tudi Srbija pričakuje okužbo

Strokovnjaki beograjskega urada za zdravstveno varstvo so sporočili, da po Hrvaški tudi v Srbiji pričakujejo okužbo z virusom ptičje gripe, predvsem med divjimi pticami selivkami. Kot so poročali mediji v Srbiji in Črni gori, so v madžarskem kraju Szeged blizu meje s Srbijo našli 18 mrtvih golobov. V Srbiji so sprejeli ukrepe, predvidene za razmere neposredne nevarnosti pred ptičjo gripo, to pa je že pred desetimi dnevi storila Črna gora.

Veterinarska uprava, ki deluje v okviru srbskega ministrstva za kmetijstvo, je sporočila, da so v Srbiji, vključno z Vojvodino, sprejeli vse potrebne ukrepe za obrambo pred virusom ptičje gripe, in sicer že prej, preden se je ta pojavil v sosednji Hrvaški. Strokovnjaki sicer domnevajo, da je nevarni virus najprej pričakovati v Vojvodini, ki na zahodu meji s Hrvaško, na vzhodu pa z Romunijo.

Prve analize na osemnajstih mrtvih golobih, ki so jih našli v Szegedu blizu madžarsko-srbske meje, kažejo, da vzrok njihovega pogina ni virus, vendar na dokončne izsledke analize še čakajo.

Preventivni ukrepi tudi v BiH

Potem ko so na Hrvaškem potrdili pojav virusa ptičje gripe, so stroge ukrepe za dezinfekcijo uvedli tudi na meji med Hrvaško in BiH. Oblasti BiH so tako po priporočilu bosanskih veterinarskih oblasti uvedle obvezno dezinfekcijo vozil, ki v državo vstopajo iz Hrvaške, prepovedali pa so tudi uvoz perutnine, divjih ptic in jajc iz sosednje države. Prav tako so v BiH že v začetku meseca prepovedali uvoz perutnine iz Romunije in Turčije.

Manjši rejci se prepovedi še ne držijo

V Sloveniji torej prepoved proste reje na ogroženih območjih že velja, čeprav se vsi rejci, zlasti manjši, tega še ne držijo, priznava direktorica Vursa. Skrajni rok za uveljavitev odločbe EU, ki jo povzema tudi Slovenija za svoja ogrožena območja, je 5. november, ko mora o izvedbi ukrepov naša država poslati v Bruselj poročilo. Za izvajanje predpisa bodo poskrbeli veterinarski inšpektorji, ki jim bodo pomagali zaposleni iz drugih inšpekcijskih služb kmetijskega ministrstva, je povedala Špeličeva; vse, ki ne bodo upoštevali prepovedi, bodo tudi denarno kaznovali. Na Vursu in NVI naj bi že imeli potrebno zaščitno opremo za vse, ki bi prišli v stik z obolelo ali sumljivo živaljo, če bi se bolezen pojavila v Sloveniji; nikomur je ne bodo dajali vnaprej.

Kljub nevarni bližini ptičje gripe pa v Sloveniji še ne deluje državno središče za nadzor bolezni (DSNB). O ptičji gripi so pri nas posumili že v začetku avgusta, ko so v Dravski dolini našli 60 mrtvih sivih čapelj. Toda preiskave, kot je povedala Vida Čadonič Špelič, so sum ovrgle. Kljub temu pa veterinarska oblast še ni aktivirala uzakonjenega in v izvedbenih predpisih zapisanega inštituta državnega središča za nadzor bolezni (DSNB) niti zdaj, ko je nevarna ptičja gripa potrjena pri sosedih.

Perutnina Ptuj izvaja ukrepe že dva meseca

Največji slovenski rejec perutninskega mesa in proizvajalec perutninskih izdelkov Perutnina Ptuj ima po zagotovilih predsednika uprave Romana Glaserja že nekaj let izdelan sistem nadzora in je za vse žive agense, ki bi lahko virus vnesli v podjetje, do potankosti izdelan. Kot je povedal Glaser, so v družbi letos nadzor dvignili na najvišjo raven, ukrepe pa so uvedli že 24. avgusta letos, torej še preden sta jih pretekli teden napovedali Evropska unija in VURS.