Pukšič za manjšino, SDS pa za diplomacijo

Po neuradnih informacijah naj bi v poslanski skupini največje parlamentarne stranke SDS govorili tudi o dogajanju v zvezi s slovensko manjšino na avstrijskem Koroškem.

Objavljeno
17. januar 2006 21.13
Jože Tanko
Ljubljana – Po neuradnih informacijah naj bi na današnji seji poslanske skupine največje parlamentarne stranke SDS med drugim govorili tudi o dogajanju v zvezi s slovensko manjšino na avstrijskem Koroškem, še zlasti po tistem, ko je poslanec SDS Franc Pukšič izjavil, da Avstrija ni pravna država, ker ne spoštuje avstrijske državne pogodbe in odločb lastnega ustavnega sodišča, stranka in poslanska skupina pa sta se pozneje od te izjave distancirali. Vodja poslancev SDS Jože Tanko nam je danes zagotovil, da na seji o tem ni bilo govora.

Potem ko se je SDS distancirala od izjave svojega poslanca, je Jože Wakounig, predsednik zbora narodnih predstavnikov kot najvišjega organa Narodnega sveta koroških Slovencev, poslal vodstvu in poslanski skupini SDS pismo, v katerem brani Pukšičeva stališča in mu izreka solidarnost. Kot pravi Wakounig, dejstvo, da se SDS distancira od Pukšičevega stališča, pomeni, da SDS daje potuho protislovenskemu in protiustavnemu ravnanju deželnega glavarja avstrijske Koroške Jörga Haiderja.

Tudi o teh očitkih oziroma vsebini pisma v poslanski skupini niso razpravljali. Na vprašanje, ali bodo Wakounigu odgovorili, pa je Jože Tanko včeraj odgovoril: »Na pismo bomo zagotovo odgovorili v primernem času. Sicer pa sem tudi sam julija lani pisal pismo Borutu Pahorju in Antonu Ropu v zvezi z RTV, pa še do danes nisem prejel nobenega odgovora. «

Franc Pukšič pravi, da ni predlagal razprave o omenjenih vsebinah, niti ni tega poskušal storiti kateri izmed poslancev na seji poslanske skupine. »Obstaja upanje, da se bo poslanska skupina oziroma vodstvo odzvalo na pismo. Vsekakor se je Wakounik odzval v skladu s pričakovanju slovenske manjšine.«

Kot pravi Jože Tanko, se zavzemajo za to, da se odprte stvari med državami, kamor sodi tudi vprašanje Slovencev na avstrijskem Koroškem, rešujejo strpno in z dogovorom. »Ni vzpodbudno, da se stvari med državama poskuša reševati v medijih. Iskati je treba rešitve, ki so primerne diplomaciji in lahko pripeljejo do ustrezne rešitve. Ni mogoče pričakovati, da bo to kmalu. Vsak izhaja iz svojih notranjih razmer in v skladu s tem se odreja tudi politika. Če bi se te stvari dale hitro reševati, potem bi jih od podpisa avstrijske državne pogodbe in osamosvojitve Slovenije že zdavnaj lahko rešili. Gre za proces in pri tem bo treba še trdo delati.«

Več preberite v sredini tiskani izdaji Dela.

Pelikan zavrača pozive LDS glede manjšine v Avstriji

Vladni urad za Slovence v zamejstvu in po svetu pa zavrača pozive poslanke Darje Lavtižar Bebler in dr. Bojka Bučarja, ki sta včeraj na tiskovni konferenci LDS izjavila, naj se vlada jasno opredeli do manjšine v Avstriji. »Vlada namenja posebno pozornost položaju slovenske manjšine v sosednjih državah. V okviru odnosov z Republiko Avstrijo se dosledno zavzema za uresničevanje vseh pravic slovenske manjšine, ki izhajajo iz sedmega člena avstrijske državne pogodbe, iz avstrijske notranje zakonodaje in iz drugih za Avstrijo zavezujočih mednarodnih instrumentov v korist manjšin,« med drugim piše v sporočilu za javnost, ki ga je podpisal državni sekretar za Slovence v zamejstvu in po svetu Zorko Pelikan. Kot še pravi, Slovenija pričakuje, da se bo vprašanje dvojezičnih krajevnih napisov v duhu partnerskih in dobrososedskih odnosov čim prej rešilo.