Ljubljana - V poslanskih skupinah so te dni prejeli pismo višje državne tožilke Vlaste Nussdorfer, ki je veljala za glavno favoritko za varuhinjo človekovih pravic, poroča današnji Dnevnik. Nussdorferjeva v pismu poslanskim skupinam navaja, da je ob Drnovškovi odločitvi, da na to mesto predlaga psihiatrinjo Zdenko Čebašek - Travnik, prejela številne klice ogorčenih ljudi, ki so jo tudi pisno podprli, sama pa dodaja, da ji je "žal, da se varuha ne voli na neposrednih volitvah - kot predsednika".
V pismu je Nussdorferjeva napisala, da se je predsednik države Janez Drnovšek povsem legitimno odločil in da si Čebašek - Travnikova nedvomno zasluži vse spoštovanje. A sama se je za pismo poslanskim skupinam, kateremu je priložila tudi svoj življenjepis, med drugim odločila zato, ker je prejela okoli 150 strani podpor posameznikov in skupin državljanov ter društev in organizacij.
Kot navaja Dnevnik, naj bi šlo za nekatere humanitarne organizacije, kot sta Unicef in Europa Donna, združenje invalidov, člane Belega obroča, društva Pobuda za šolo po meri človeka, številne tožilce, akademske profesorje, pa tudi tajnice in strokovne sodelavke ministrstva za zunanje zadeve ter sedanjega ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Sicer pa višja državna tožilka v pismu med drugim navaja, da so ljudje s takim odzivom pokazali zahvalo za to, kar je že naredila, pa tudi svoja pričakovanja.
Kot je znano, sta se do predlagane kandidatke Čebašek - Travnikove doslej izrekli le dve poslanski skupini: SLS je predlog predsednika podprla, v SNS pa kandidatke ne podpirajo. Danes naj bi to vprašanje na seji poslanske skupine odprla tudi največja vladna stranka SDS, medtem ko bodo poslanci SD opravili pogovor s kandidatko. Ali lahko Zdenka Čebašek - Travnik pričakuje potrebnih 60 glasov poslancev, bo torej bolj jasno v prihodnjih dneh, še piše današnji Dnevnik.