Ljubljana - Vlada je na današnji seji razrešila državnega sekretarja Marcela Koprola, je po seji vlade povedal njen tiskovni predstavnik Valentin Hajdinjak. S 1. majem 2006 je vlada za direktorja službe vlade za evropske zadeve (SVEZ) imenovala vodjo stalnega predstavništva Slovenije pri OVSE na Dunaju Janeza Lenarčiča, v vmesnem času pa bo SVEZ vodila dosedanja namestnica Koprola Katja Rejec Longar.
Ali je današnja odločitev kakorkoli povezana s pisanjem nekaterih medijev, da naj bi bila proti Koprolu vložena kazenska ovadba zaradi domnevnega spolnega nadlegovanja na delovnem mestu, je Hajdinjak odgovoril, da razrešitev s tem ni povezana. Slovenske novice so namreč pred tednom dni poročale, da naj bi več sodelavk Koprola prijavilo zaradi spolnega nadlegovanja na delovnem mestu.
Po pisanju Slovenskih novic pa obtožbe na račun neprimernega vedenja in menda spolnega nadlegovanja ne prihajajo samo iz Ljubljane, ampak še glasneje iz Bruslja, kjer se Koprol kot vodja službe za evropske zadeve seveda pogosto zadržuje. Vsaj štiri dekleta oziroma ženske, zaposlene pri stalnem predstavništvu naše države pri EU, naj bi svojo stisko, nemoč in ogorčenje nad vedenjem državnega sekretarja najprej poskušale urediti interno, pa so naletele le na posmeh in naslajanje nadrejenih, in ker se stvar ni prenehala, ampak je bilo čedalje huje, so zadevo predale policiji.
Ovadba (ne) obstaja
Kot je poročal Radio Slovenija, so na uradu javnega tožilstva v Bruslju potrdili, da ovadba proti Koprolu obstaja, kasneje pa so svoje navedbe zanikali. Tudi Hajdinjak je zatrdil, da so preverili, če je proti Koprolu vložena kazenska ovadba, vendar po njihovih podatkih ni bila. "Prav tako nimamo podatkov, da bi bila kakršnakoli kazenska ovadba iz tega naslova proti Koprolu vložena v tujini," je dejal Hajdinjak.
Vrača se v diplomacijo
Koprol je v izjavi za javnost pojasnil, da je ponosen na svoj prispevek k uspešnemu zaključku pogajanj o prihodnji finančni perspektivi Evropske unije za obdobje 2007-2013, s tem pa je izpolnil pričakovanja, zaradi katerih je bil imenovan na položaj državnega sekretarja. Kot je še pojasnil, je predsedniku vlade Janezu Janši predlog za sporazumno rešitev s položaja državnega sekretarja za evropske zadeve poslal v sredo.
"V predlogu za sporazumno razrešitev sem navedel, da sem se decembra 2004 začasno odpovedal diplomatski službi in sprejel mesto državnega sekretarja za evropske zadeve, pri čemer je bila moja glavna naloga zaključek pogajanj o naslednji finančni perspektivi. Ponosen sem, da sem lahko veliko prispeval k uspešnemu zaključku pogajanj in s tem izpolnil pričakovanja, zaradi katerih sem bil imenovan na položaj državnega sekretarja in s tem predstojnika službe vlade za evropske zadeve," je zapisal Koprol. "Svojo kariero bom nadaljeval v diplomatski službi, ki sem jo decembra 2004 začasno prekinil," je še pojasnil.
Kdo je Marcel Koprol?
Koprol je v Ljubljani leta 1972 diplomiral na fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo, več kot petindvajset let pozneje pa je opravil še izobraževanje na diplomatski akademiji ruskega ministrstva za zunanje zadeve.
Prva delovne izkušnje si je nabiral v gospodarstvu, potem pa je leta 1979 postal svetovalec za gospodarske in finančne zadeve na jugoslovanskem veleposlaništvu v Avstraliji. Nekaj let je preživel kot republiški podsekretar za mednarodno sodelovanje, dokler ni leta 1988 postal direktor predstavništva jugoslovanske gospodarske zbornice na Bližnjem vzhodu s sedežem v Jordaniji.
Tam je dočakal tudi osamosvojitev Slovenije in se prekvalificiral v nekakšnega neuradnega veleposlanika v Jordaniji in predstavnika Lesnine. V obdobju izhajanja dnevnika Slovenec je bil zunanjepolitični komentator.
Leta 1997 je dobil službo na ministrstvu za zunanje zadeve, kjer je kar pogosto menjal položaj, med drugim je bil tudi državni podsekretar, približno leto dni generalni konzul v Clevelandu, nazadnje pa ga je vlada sredi decembra 2004 imenovala za državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade in mu zaupala tudi vodenje Službe za evropske zadeve.