Rdeči križ Slovenije v rdečih številkah

Rdeči križ Slovenije je poslovno leto 2010 končal z več kot 670.000 evri izgube. Eden od krivcev je gradnja hotela Arija.

Objavljeno
27. maj 2011 10.32
Barbara Hočevar, notranja politika
Barbara Hočevar, notranja politika
Ljubljana – Rdeči križ Slovenije ter Mladinsko zdravilišče in letovišče Debeli rtič sta po podatkih organizacije poslovno leto 2010 končala s 673.423 evri izgube.

To zagotovo ni najboljša popotnica za novega generalnega sekretarja RKS, ki ga bodo prihodnji torek potrdili predsedniki 56 območnih združenj RK na skupščini.

Na razpisu izbrani kandidat glavnega odbora RKS za naslednika Janeza Pezlja, ki odhaja v pokoj, je dr. Danijel Starman, nad katerim pa po naših informacijah zaposleni niso najbolj navdušeni.

Nekateri delavci v RKS so do dr. Danijela Starmana – ki je predsednik AMZS, septembra lani pa je bil razrešen s položaja predsednika uprave zdravstvene zavarovalnice Triglav, ker so mu nadzorniki očitali več hujših kršitev obveznosti, češ da ni ravnal s skrbnostjo vestnega gospodarstvenika in naj bi bil v navzkrižju interesov – menda precej skeptični.

Eden od vzrokov je, trdijo naši viri, da njegovo področje dela doslej ni bilo povezano s humanitarno dejavnostjo, predvsem pa so nekateri upali, da bo po tem, ko sta jih osem let vodila človeka »od zunaj«, krmilo prevzel nekdo iz njihovih vrst, ki pozna ustroj in razmere v organizacij. Te pa menda niso najboljše tudi zaradi nekaterih odločitev vodstva, ki se mnogim zaposlenim ne zdijo prav smotrne.

Ena od njih je gradnja hotela Arija na Debelem rtiču, ki je eden od krivcev za rdeče številke. »K negativnemu poslovnemu izidu prispevajo zapleti pri dokončanju projekta gradnje mladinskega hotela Arija in posledično neobratovanje, kar smo kot gospodarsko škodo priglasili v stečajnem postopku Vegrada.

Na rezultat so vplivale tudi splošne gospodarske razmere v državi, padec kupne moči, izpad dohodka iz zdraviliškega zdravljenja, povečani stroški na račun obratovanja Arije in amortizacija novega objekta,« so nam pojasnili na RKS.

Napake na hotelu, odkrili so jih kar 341, so odpravljene, zasedenost hotela pa ni zadostna in zelo niha, lani je bila povprečno 59-odstotna. Kdo je kriv za to, da je pri gradnji nastalo toliko napak, katerih odprava je RKS stala več kot 700.000 evrov, in da niso unovčili garancije, pa utegne biti predmet razprave na sodišču. Vodstvo s prstom kaže na skrbnika pogodbe, ki pa se brani, da je pristojne obveščal o vsem.

Na ljubljanski policijski upravi so nam potrdili, da so februarja na tožilstvo podali kazensko ovadbo proti eni fizični osebi zaradi suma storitve dveh kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete, odgovor tožilstva, kako je odločilo v zadevi, pa še pričakujemo.

Za gradnjo hotela, katerega celotna investicija z opremo je stala okrog 8,5 milijona evrov, je RKS pridobil 3,5 milijona evrov iz evropskih sredstev, od tega so doslej prejeli 2,5 milijona evrov. Kakšne pogoje so morali izpolnjevati za pridobitev teh sredstev, nam na RKS niso odgovorili, po nekaterih informacijah pa naj bi bil eden ta, da bo objekt pet let namenjen le nekomercialnim programom in ga torej naj ne bi tržili. Vprašanje je, ali bi prihodki v tem primeru zadostovali.

Številne menjave redno in pogodbeno zaposlenih v zadnjih dveh letih v MZL Debeli rtič, kjer bo danes tiskovna konferenca RKS, pa najbrž kažejo tudi na ne najboljše odnose. Novi generalni sekretar bo vsekakor pred veliko preizkušnjo.