Referendumske podpise bodo zbirali avgusta

France Cukjati je določil rok za zbiranje podpisov za razpis referenduma o zakonu o visokem šolstvu, ki diplomantom po mnenju pobudnikov krši pridobljene pravice.

Objavljeno
21. julij 2006 17.40
Novi predsednik DZ France Cukjati
Ljubljana - Vložena pobuda za začetek zbiranja podpisov za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o visokem šolstvu izpolnjuje vse pogoje, zato je predsednik državnega zbora France Cukjati danes določil 30-dnevni rok za zbiranje podpisov. Potrebnih 40.000 podpisov bodo pobudniki poskusili zbrati med 1. in 30. avgustom.

Kot je pojasnil Cukjati, se je za omenjeni datum odločil, da se do 1. avgusta na zbiranje podpisov lahko pripravijo upravne enote. Pobudniki pa bodo na ta način "ujeli" še zadnje dni avgusta, ko se ljudje vračajo s počitnic. Cukjati sicer meni, da pobudnike čaka trdo delo pri zbiranju potrebnih 40.000 podpisov, kar je po njegovem mnenju težko brez ustrezne infrastrukture oz. sodelovanja vsaj ene izmed večjih strank.
Novela jemlje pridobljene pravice

Pobudo za začetek zbiranja podpisov za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o visokem šolstvu je bila sicer v državni zbor vložena v torek. Prvopodpisana pod pobudo študentka Jožica Ribič je tedaj povedala, da so priložili več kot 1900 podpisov, referendumsko vprašanje pa bi se glasilo: Ali se strinjate, da se uveljavi zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o visokem šolstvu, ki ga je DZ sprejel 11. julija 2006.

Potem ko je DZ 22. junija sprejel novelo zakona o visokem šolstvu, so namreč državni svetniki na izredni seji 29. junija nanjo izglasovali veto. Pri ponovnem glasovanju v DZ je bila novela 11. julija potrjena s 47 poslanskimi glasovi za in 32 proti. Še pred vetom pa je bila v DZ že vložena pobuda za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma, vendar pa se je izkazalo, da ni bila podprta s potrebnimi 1000 podpisi.

Po mnenju pobudnikov referendumskega odločanja novela zakona zaradi nove ureditve nazivov odvzema že pridobljene pravice diplomantov brez obrazložitve in navedenega vzroka ter tako krši načelo pravne države. Novela poleg tega posega v že podeljena pravna razmerja, saj udeleženci visokošolskega študija nimajo nobenega zagotovila, da ne bo prišlo do ponovnega posega v pravno državo. Zakon po mnenju predlagateljev tudi ni usklajen z visokošolskimi partnerji ter podaljšuje čas študija.

Z razvrščanjem starih in novih diplomskih stopenj novela razvrednoti prvo diplomsko stopnjo in tako sili študente k daljšemu študiju. Zmanjšuje tudi vlogo študentov in delodajalcev v svetu za visoko šolstvo ter ne omogoča neodvisnega zunanjega zagotavljanja kakovosti visokega šolstva. Pobudniki še opozarjajo, da novela neustrezno ureja področje financiranja visokega šolstva, saj kljub obljubam ministrstva za visoko šolstvo omogoča uvajanje šolnin in prepušča financiranje vladni uredbi.

ŠOS podpira referendum

Predsedstvo Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) je v četrtek sprejelo odločitev o podpori referendumu o noveli zakona o visokem šolstvu. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik ŠOS Tomo Juvan, bodo pobudnikom nudili tudi strokovno oziroma dodatno pomoč, če jo bodo potrebovali.

Juvan je tudi povedal, da je ŠOS že pripravila pobudo za presojo ustavnosti zakona, a je še ni vložila, saj bodo pogoji za to izpolnjeni šele po objavi novele v uradnem listu. Razmišljajo pa tudi, da bi sprožili ustavno presojo uredbe o uvedbi in uporabi klasifikacijskega sistema izobraževanja in usposabljanja, ki jo je vlada sprejela aprila.