Bruselj - Vsi hrvaški in slovenski voditelji bi se sedaj morali res osredotočiti na doseganje konkretnih rezultatov, namesto na preteklost - to namreč prav nič ne koristi, je danes v Bruslju poudaril evropski komisar za širitev Olli Rehn. Poleg tega je ljudi in medije v obeh državah pozval, naj prenehajo z nacionalistično retoriko.
Rehn sicer ni želel konkretno odgovoriti na vprašanja, ali je že dobil odziva Slovenije in Hrvaške na svoj zadnji kompromisni predlog, kaj pričakuje od sredinega srečanja s slovenskim in hrvaškim zunanjim ministrom Samuelom Žbogarjem in Gordanom Jandrokovićem ter ali je v sredo načrtovan tudi skupni sestanek s predvidenim vodjo posredovanja v sporu Marttijem Ahtisaarijem, ki je takrat prav tako v Bruslju.
"Od včeraj zvečer nisem pregledal pošte, tako ne morem reči, ali sem dobil odgovora. A seveda pričakujem, da ju bomo dobili kmalu in da bosta konstruktivna," je Rehn odgovoril na vprašanje, ali je že dobil odgovora obeh držav na svoj zadnji kompromisni predlog ter ali sta spodbudna in obetata preboj to sredo, ko se bo ponovno sestal s slovenskim in hrvaškim zunanjim ministrom Žbogarjem in Jandrokovićem.
Rehn obljubil skorajšnje končanje spora
V sredo je sicer v Bruslju tudi predvideni vodja evropskega posredovanja pri reševanju vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško, nekdanji finski predsednik in Nobelov nagrajenec za mir Ahtisaari. Rehn ni želel povedati, ali se bo sam oziroma z obema ministroma sestal z Ahtisaarijem. "Redno se pogovarjava po telefonu, tudi v preteklih dneh sva se. Lahko ga srečam v sredo ali ne, bomo videli," je dejal. Po neuradnih informacijah naj bi se ministra v sredo srečala z Ahtisaarijem.
Sicer pa se je Rehn ob tem pošalil, da je dobro, da lahko s sorojakom Ahtisaarijem po telefonu govorita celo v finščini, ki jo malokdo razume. "Tudi po telefonu se lahko vedno pogovarjava v najinem skrivnostnem jeziku, kar obveščevalnim službam vsaj oteži, da bi ugotovile, o čem sva razpravljala, saj za to potrebujejo finske tolmače," je dejal.
Rehn prav tako ni želel odgovoriti na vprašanje, ali bo sreda odločilna v pogovorih s Slovenijo in Hrvaško. V soboto je po koncu neformalnega zasedanja zunanjih ministrov EU dejal, da pozna skrajne meje - "rdeče črte" - obeh držav. Danes je izrazil upanje, da bodo te "rdeče črte razvodenele v roza črte in da bo kmalu mogoče doseči rezultate".
Rehn je danes v 18-letnem sporu zaradi vprašanja meje izpostavil dva resna poskusa rešitve tega vprašanja: dvostranski sporazum Drnovšek-Račan iz leta 2001 in blejski dogovor iz leta 2007. Prvi je bil po njegovih besedah "zavrnjen na Hrvaškem, potem ko je bil parafiran", drugi pa nikoli ni prinesel rezultatov, kar po njegovem "ni presenečenje, saj če predaš taka vprašanja pravnikom, ne moreš pričakovati kompromisa, ampak običajno prej konfrontacijo".
Rehn je vse to povedal danes na brifingu, ki ga je pripravil bruseljski inštitut European Policy Centre, kjer je govoril o peti obletnici velike širitve leta 2004, in pred zunanjepolitičnim odborom Evropskega parlamenta, kjer je poročal o najnovejših dogodkih v širitvenem procesu in glede držav Zahodnega Balkana. Komisar Rehn sicer prav danes praznuje svoj 47. rojstni dan.