Rode sklenil obisk v Sloveniji

Kardinal Franc Rode je s slovesno sveto mašo pred zbranimi verniki, duhovniki, redovniki, škofi ter predstavniki kulturnega, gospodarskega in javnega življenja sklenil svoj uradni obisk v Sloveniji.

Objavljeno
04. junij 2006 20.39
Kardinal Franc Rode
Ljubljana - "Če bomo hoteli preživeti, bomo morali - kritično in ponižno - sprejeti sami sebe, svojo kulturo in svoje vrednote ter jim ostati zvesti," je v svoji pridigi poudaril kardinal Franc Rode, ki je od sobote na povabilo nadškofa Alojza Urana na svojem prvem uradnem obisku v Sloveniji. Pri maši v polni stolnici sv. Nikolaja so se ob 16. uri ob njem zbrali verniki, duhovniki, redovniki, škofje ter predstavniki kulturnega, gospodarskega in javnega življenja v Sloveniji.

Ob 16. uri je v stolnico začela vstopati procesija z duhovniki, vitezi božjega groba, kanoniki ljubljanskega in mariborskega stolnega kapitlja in slovenskimi škofi, med katerimi sta bila tudi novoimenovani murskosoboški Marjan Turnšek ter mariborski pomožni škof Peter Štumpf. Na koncu procesije pa so bili graški škof Egon Kapelari, nuncij v sloveniji Santos Abril y Castelo. Ob kardinalu Francu Rodetu pa sta vstopila predsednik slovenske škofovske konference, novi nadškof in metropolit Franc Kramberger in gostitelj Rodetovega obiska, nadškof in metropolit Alojz Uran.

V polni bivši stolni cerkvi je kardinala pričakala množica vernikov, okrog 100 duhovnikov ter predstavniki kulturnega, gospodarskega in javnega življenja v Sloveniji. Med njimi so bili podpredsednik slovenske vlade in finančni minister Andrej Bajuk, predsednik državnega sveta Janez Sušnik ter ministri za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič, za zdravje Andrej Bručan, za promet Janez Božič, za okolje Janez Podobnik, za kulturo Vasko Simoniti ter kmetijska ministrica Marija Lukačič . Maše so se udeležili tudi direktor urada za verske skupnosti Drago Čepar, evropski poslanec Alojz Peterle, generalni direktor policije Jože Romšek ter poslanci koalicijskih strank. Navzoči so bili tudi številni veleposlaniki ter predstavnika pravoslavne in islamske skupnosti v Sloveniji.

V pozdravnem nagovoru, ki ga je imel kot gostitelj nadškof Uran, je ta poudaril, da je današnji dan zanje velik praznik radosti, pa ne le zato, ker je binkoštni dan, temveč tudi zato, ker je med njimi rojak, s povišanjem katerega je papež Benedikt XVI. izkazal čast slovenskemu narodu, ki mu po Uranovih besedah Rode z vsem srcem pripada.

"Ostanimo zvesti svoji kulturi in svojim vrednotam"

V svoji pridigi je kardinal Rode dejal: "Te časti, ki so jo slovenski verniki, pa ne samo oni, dolgo pričakovali, ne jemljem v prvi vrsti kot izraz naklonjenosti meni osebno, temveč kot priznanje slovenskemu narodu in Cerkvi na Slovenskem." Dodal je, da je "škrlat, ki ga odslej nosim, simbol Kristusove ljubezni do Cerkve, simbol goreče ljubezni do vseh, ki naj se izraža v mojem življenju."
Svojo narodno zavest je Rode izrazil z besedami: "Dragi bratje in sestre! Ni mi potrebno poudarjati, kako globoko sem povezan z dogajanjem v Cerkvi na Slovenskem in sploh z duhovno zgodovino slovenskega naroda" in dodal da se vsakega napredka v domovini veseli.

V svoji pridigi se je dotaknil vernosti slovenskega naroda, lepot Slovenije, ki jo tujci pogosto opazijo in slovenske natalitete, ki upada.
V povezavi z verskim življenjem je izpostavil tudi tri moralne prvine, ki sodijo k istovetnosti Evrope: "priznavanje in obramba zakonske zveze, kot skupnosti med moškim in žensko in zanikanje vsakega poskusa, da bi ta naravni zakon pravno izenačili z drugimi oblikami skupnosti," "brezpogojno spoštovanje človekovega dostojanstva in njegovih pravic".

Svojo pridigo je zaključil z besedami: "In tu smo pred specifičnim slovenskim in evropskim problemom. Pri nas bo obsojen vsak, kdor sramoti judovsko vero in njena izročila, vsak, kdor bi žalil Koran ali Preroka. Ko pa gre za Kristusa in za to, kar je sveto kristjanom, se izgovarjajo na svobodo izražanja, če ne celo na umetnost. V tem je nekaj patološkega. Odpiramo se drugim, občudujemo in hvalimo druge kulture, sebe in svoje duhovno bogastvo pa preziramo. V svoji preteklosti iščemo to, kar je bilo narobe, nismo pa sposobni videti, kar je veliko in čisto. Če bomo hoteli preživeti, bomo morali - kritično in ponižno - sprejeti sami sebe, svojo kulturo in svoje vrednote ter jim ostati zvesti."

Na koncu so se kardinalu zahvalili predstavniki vernikov in duhovniki, novoimenovani novomeški škof Andrej Glavan pa je prebral Uranovo poslanico svetemu očetu, v kateri se ob priložnosti obiska kardinala Rodeta zahvaljuje za njegovo imenovanje ter upravno preureditev 7. aprila letos.