"Roko dam v ogenj zase, da nisem nikoli dobil podkupnine. Walterja Wolfa, ki mi je menda dal denar, sploh ne poznam in ga nikoli nisem srečal." Tako odgovarja premier Janez Janša na obtožbo, da je podkupnino pri nakupu finskih osemkolesnikov prejel sam predsednik slovenske vlade. Finski novinar in tamkajšnja javna televizija sta s prispevkom Resnica o Patrii, ki vsebuje takšno obtožbo, poskrbela, da je afera Patria dobila mednarodne razsežnosti in prerasla okvire "samo" še ene od domačih afer, ki prej ali slej potonejo v pozabo. Dogajanja, ki bodo gotovo imela gospodarsko-politične posledice, so že prerasla v mater vseh slovenskih poosamosvojitvenih afer. Je samo naključje, da gre spet za posle z orožjem? Morda. Toda v spletu vseh dogodkov, ki so se kot plaz sprožili po objavi prispevka na Finskem, kjer jim je naš predvolilni čas prav gotovo malo mar, je še vedno ključno vprašanje: je Janez Janša dobil podkupnino? Bi moral premier torej dati roko v ogenj? Kdo si bo v resnici opekel prste in kdo si je napolnil žepe?
Poglejmo najprej, kako se je sprožil plaz. Inkriminatorna finska oddaja se je začela z besedami, da je bil februarja 2007 denar iz Finske nakazan na račun podjetja, katerega lastnik je Wolfgang Riedl, svetovalec Patrie za slovenski trg. Riedl nato nakaže 2,8 milijona evrov poslovnežu Walterju Wolfu. Ta poskuša denar nakazati na račune v Liechtensteinu, na Daljnem vzhodu in v Avstraliji. Dvigne tristo tisoč evrov v gotovini. Banka mu to prepreči in pošlje poročilo avstrijski enoti za preprečevanje pranja denarja, ki obvesti Finsko in Slovenijo. Denar je povezan s posli Patrie v Sloveniji. V nadaljevanju oddaje med drugim izvemo, da se v dokumentih podjetja omenja oseba, označena s črko J, ki ji je bilo treba plačati, če si hotel prodati oklepna vozila v Sloveniji. Oddaja se konča z ugotovitvijo, da je J slovenski premier Janez Janša, in da je torej Patria, katere večinska lastnica je finska država, podkupila slovenskega premierja.
Rušenje domin
In zatem se začnejo rušiti domine. Vse se vrti predvsem okoli enega samega vprašanja: Je Patria res podkupila Janšo, da bi dobila posel pri nas? Janez Janša daje roko v ogenj, da podkupnine ni dobil. In trdi, da Wolfa nikoli ni srečal. Vendar to, da poslovneža Walterja Wolfa ne pozna in da ga ni še nikoli srečal, še zdaleč ne ovrže suma, da zato tudi ni dobil podkupnine. Naši viri, ki zaradi občutljivosti zadeve seveda ne želijo biti imenovani, potrjujejo navedbe, da je bil prek Riedla nakazan denar Wolfu, poleg tega pa še slikarju Juretu Cekuti in Rudolfu Lebanu, Patrijinemu svetovalcu za protidobave. Toda po naših informacijah naj bi ključno vlogo v povezavi z Janezom Janšo odigral prav Walter Wolf. Naj takoj povemo, da vsi vpleteni zanikajo kakršnekoli povezave in še bolj prejemanje vsakršnih podkupnin.
Vendar naj bi po naših informacijah denar res potoval na račune v Avstraliji, na Tajskem in v Liechtensteinu, kot je bilo rečeno tudi v oddaji na finski televiziji. V Avstraliji naj bi bil končni prejemnik Dušan Lajovic, posrednik v tej navezi v Sloveniji pa Viktor Baraga. Lajovca se spomnimo po aferi udba.net. Leta 2003 je Lajovic, častni konzul Slovenije na Novi Zelandiji, objavil seznam nekdanjega republiškega sekretariata za notranje zadeve na internetni strani www.udba.net, kjer so bila poleg številnih domačih, dobro znanih imen navedena celo imena tujih državljanov. Nekateri so navedeni kot storilci kaznivih dejanj, nekateri pa naj bi bili sodelavci nekdanje obveščevalne službe SDV. Ta služba namreč ni obravnavala samo notranjih sovražnikov oziroma nasprotnikov režima, ampak je delovala tudi kot običajna obveščevalna služba in v tujini zbirala podatke, ki bi bili koristni za slovensko stran. Kakorkoli, zanimivo je, da so v Bangkoku, kamor naj bi med drugim nakazal denar Wolf, le nekaj blokov proč pisarne, od koder je bil v javnost posredovan razvpiti dosje udba.net.
Prav tako naj bi se dobro poznala Lajovic in Viktor Baraga, saj je bil slednji nekdanji konzul v Avstraliji, zdaj pa je predsednik nadzornega sveta Petrola. Barago so pred kratkim poskušali neuspešno spraviti tudi med nadzornike Istrabenza, sicer pa mu je Janša zaupal vodenje področja gospodarstva za SDS v času pred volitvami. Naši viri blizu SDS trdijo, da ga Janša že dolga leta uvršča v krog zaupnih sodelavcev.
Sicer pa sta avstralski poslovnež Dušan Lajovic in SDS solastnika družbe Nova obzorja, ki izdaja tednik Demokracija. Zakaj to sploh omenjamo v povezavi z zgodbo o patrijah? Ker je slišati, da je bil del provizij iz tega posla prek različnih podjetij prelit v financiranje brezplačnikov, kot sta Slovenski tednik in Ekspres, ki najbrž nista po naključju v glavnem naslovensko podeželje dostavljana zadnje
tedne pred volitvami in bosta svoje po slanstvo po njih menda opravila oziroma prenehala izhajati.
Ministri in marionete
Povezava pri nakazilih med Wolfom in Janšo (šlo naj bi za denar, ki naj bi ga prvi nakazal na liechtensteinski račun) naj bi bil Dragan Bavčar, vodja projekta osemkolesnikov na obrambnem ministrstvu. Ta vsakršne povezave zanika in je finski nacionalni televiziji tudi že napovedal civilno tožbo, ker ga je omenjala med prejemniki podkupnin. Vendar naši viri blizu obrambnega ministrstva opozarjajo na ugotovitve finskega novinarja, da odločitev v zvezi s Patrio ni sprejemal obrambni minister, ker je le marioneta, medtem ko se prave odločitve sprejemajo v ozadju, zelo blizu premierju. V zvezi s tem je na ministrstvu slišati, da naj bi ga v navezi z Janšo dejansko obvladoval prav Dragan Bavčar, premierju pa naj bi bil povsem poslušen tudi vodja ministrovega kabineta Franc Žnidaršič, ki naj bi skrbel za "pravilnost" ministrovih odločitev. Kot o zvestem in zanesljivem Janševem kadru na obrambnem ministrstvu bolj ali manj potihem šušljajo tudi o Bojanu Pograjcu, ki je vodil strokovno komisijo za izvedbo postopkov naročila zaupne narave v zadevi Patria. Pograjc, ki mu je bil Janša celo poročna priča v prvem zakonu, naj bi bil v morebitni novi vladi SDS predviden za načelnika generalštaba. Če bi Janša znova postal mandatar in bi bil tudi Desus del nove koalicije, bo vsekakor zanimivo spremljati imenovanje novega načelnika generalštaba, saj smo iz virov blizu zdajšnjemu ministru izvedeli, da naj bi ta želel ostati na tem položaju, vendar naj pod njim Pograjc nikakor ne bi načeloval generalštabu.
Denar, ki naj bi ga Wolf nakazal na Tajsko, naj bi po trditvah naših virov pristal na računih premierjevega brata Rajka. Slednjega imajo zadnje mesece precej v zobeh na Kočevskem, in sicer zaradi najema dveh koč sredi pragozda, kamor pa so mu konec prejšnjega leta "čudežno" napeljali celo elektriko. Pri tem so kable polagali čez pragozd od najbližjega elektrificiranega objekta, ki je kar dva kilometra stran. Na Kočevskem vedo o tem povedati precej spornega in zgodba utegne še odmevati.
Celoten intervju preberite v Magu