Rotis: Postopek kakovostnega prevzema patrij se začne prihodnji teden

Naslednji teden se začne postopek kakovostnega prevzemanja patrij, ki jih bo ministrstvo prevzemalo v okvirih pogodbenih določil, ki določajo trajanje posameznega prevzemnega postopka.

Objavljeno
26. februar 2009 21.35
Patria, Rotis in Gorenje v pripravah na proizvodnjo oklepnikov
Dejan Karba/B.Š./Ma.J./STA
Dejan Karba/B.Š./Ma.J./STA
Ljubljana - Naslednji teden se začne postopek kakovostnega prevzemanja patrij, ki jih bo ministrstvo prevzemalo v okvirih pogodbenih določil, ki določajo trajanje posameznega prevzemnega postopka, je sporočila namestnica direktorja Rotisa Marija Badovinac Črnkovič. Kot je pojasnila, bo v tej fazi v kakovostni prevzem poslanih skupno 13 oklepnikov.

 

Na vprašanje, ali se ji zdi mogoče, da ministrstvo ne bi vztrajalo pri nabavi 135 oklepnikov, pač pa bi jih želelo manj, je namestnica direktorja Rotisa odvrnila, da so iz medijev za to možnost sicer že izvedeli, s strani naročnika pa še niso prejeli nobenega formalnega predloga.


Prihodnji teden prevzem prvih patrij? (Iz petkove tiskane izaje Dela)

»Vsa vozila iz serije 2008 so v šoštanjskem Indopu že pripravljena za dostavo Slovenski vojski,« je za Delo včeraj povedal Andrey Mladenov, zastopnik Patrie pri nas. V Patrii zato pričakujejo, da bo ministrstvo za obrambo postopke kakovostnega prevzema trinajstih patrij začelo prihodnji teden. A na ministrstvu so znova poudarili, da se bodo kakovostnih prevzemov lotili šele, ko bodo vozila zanje popolnoma pripravljena -očitno torej še niso -, in bodo o tem obvestili tudi javnost.

Rotis, posrednik med Patrio in obrambnim ministrstvom (Mors), je doslej od ministrstva prejel obračun penalov v višini 300.000 evrov, pogodbene kazni za druge morebitne zamude pa bodo po besedah Marije Badovinac Črnkovič, pomočnice direktorja Rotisa, obračunane, ko bodo vozila dostavljena. Kot je znano, bi morala Patria in Rotis Slovenski vojski trinajst vozil dostaviti konec lanskega decembra.

Na obrambnem ministrstvu, kjer pripravljajo srednjeročni vojaški načrt od leta 2009 do 2014, ki bo predvideval tudi širšo strategijo nabav vojaške opreme do leta 2025, so si očitno vzeli čas za premislek: »Mogoče čakajo, kaj se bo glede afere Patria zgodilo na Finskem, ali pa se zgolj želijo prepričati, kako se bodo znašli v očitno zmanjšanem vojaškem proračunu,« meni orožarski strokovnjak, ki noče biti imenovan. Znano je namreč, da je želena in Natu obljubljena dva odstotka bruto družbenega proizvoda, namenjena za vojsko, Pahorjeva vlada že v koalicijskem sporazumu znižala na 1,5 odstotka (v Erjavčevem času je bil realizirani delež okrog 1,6 odstotka). Zato, »če logično pogledamo, sploh ni nujno, da bo nabavljenih vseh 135 oklepnikov, kot jih predvideva leta 2006 podpisana pogodba«, še meni sogovornik.

Obrambno ministrstvo je 135 oklepnikov Patria, vrednih 278 milijonov evrov, nabavilo po zastopniku (Rotisu), in ne z neposredno pogodbo med državama, kot je to urejeno denimo na Hrvaškem. Zanimivo je, da so Hrvatje, ki so se odločili za nakup osemkolesnikov (84 oklepnikov v vrednosti 112 milijonov evrov) leto dni pozneje kot Slovenija, prve oklepnike že prevzeli. Kot poročajo hrvaški novinarji, je hrvaško ministrstvo za obrambo od dobavitelja, konzorcija Đuro Đaković Specijalna vozila - Patria, že prevzelo pet oklepnikov, vozila pa bo kmalu predalo hrvaškim oboroženim silam. Sicer bo podjetje Đuro Đaković hrvaški vojski letos izročilo 21 osemkolesnikov, od katerih jih bodo 15 izdelali v Slavonskem Brodu, šest pa so jih že na Finskem.