Ljubljana - Nadzorni svet RTV je včeraj potrdil nove smernice finančnega načrta za leto 2009. »Gre za precejšen poseg na odhodkovni strani, precejšnjo redukcijo stroškov, a tako, da se ne bodo omejevale plače. Prav tako bo ostala na zastavljeni ravni investicijska politika, zato javni zavod ne bo posloval le jutri, temveč tudi pojutrišnjem,« nam je po včerajšnji seji dejal predsednik nadzornega sveta Franc Orešnik.
V finančnih smernicah, na podlagi katerih bo vodstvo zavoda pripravilo produkcijsko-programski načrt za 2009 (potem bodo lahko odpravili dvanajstine), so upoštevali tudi približno 3,3 milijona evrov od države za plače in približno pet milijonov od RTV-prispevka.
Če bo zavod ta denar dobil, potem večjih težav ne bi smelo biti, a sta po naših neuradnih informacijah oba prihodka negotova. Znano je namreč, da spremembo višine prispevka sicer omogoča že zdajšnji zakon, a tretja alineja 31. člena določa, da se lahko najpozneje do 1. septembra višina spremeni oziroma uskladi za največ deset odstotkov za prihodnje leto, zato spremembe ni mogoče uveljaviti v letošnjem letu. Spremembe zakona o RTV bodo, kot so nam sporočili z ministrstva za kulturo, pripravili čim prej, »nikakor pa ne čez noč«.
Franc Orešnik je prepričan, da bo država obljubo v celoti izpolnila. »Pričakujemo, da bo denar za plače javnemu zavodu nakazan.« Na ministrstvu so nam potrdili, da iščejo in pripravljajo možne rešitve za zagotovitev sredstev za plače. O (ne)povišanju RTV-prispevka je Orešnik dejal: »Če se ne bo nič spremenilo, kako lahko nekdo po toliko letih z RTV-prispevkom, ki je eden ključnih prihodkov hiše in se ni spremenil v tej situaciji in v inflacijskih razmerah, v kakršnih smo živeli, sploh preživi.« Na ministrstvu za kulturo pa: »Prejšnja vlada je povišanje RTV-prispevka obljubila po volitvah, saj se je zavedala nujnosti povišanja, ni pa tega ukrepa hotela uveljaviti v času, ko najbrž ne bi bil sprejet z navdušenjem.«
Oklestiti bo torej treba odhodke. »To lahko narediš le tako, da znižaš stroške,« je pojasnil Orešnik. Tu seveda ne bo šlo brez nižanja honorarjev, števila zunanjih sodelavcev in stroškov produkcije. »Treba bo optimalno izrabiti potencial, ki ga ima javni zavod, torej kadre. To še zdaleč ne pomeni, da se zavod odreka honorarnemu delu in zunanjim sodelavcem, treba se bo obnašati skrajno racionalno, recimo, s cenejšo izvedbo oddaj.«
Tudi prihodki od marketinga so zelo negotovi - znižani na okrog 19 milijonov evrov, kar pa je po nekaterih ocenah še vedno preveč optimistična ocena. Lani so sicer na RTV po zdajšnjih ocenah končali »na pozitivni ničli«.
Iz sobotne tiskane izdaje Dela