RTV Slovenija bo letošnje in prihodnje leto končala z izgubo

Kadunc: Povišanje RTV-prispevka je verjetna po parlamentarnih volitvah naslednje leto. 

Objavljeno
08. november 2017 15.02
RTV SLO, Igor Kadunc
Katarina Bulatović
Katarina Bulatović

Ljubljana – Odkar je generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc aprila nastopil s funkcijo, mu dogajanje v največji medijski hiši ne prizanaša. Najtrši oreh javnega zavoda je finančni načrt, ki za to leto napoveduje predvidoma 600 tisoč evrov izgube, naslednje leto pa okoli 2,2 milijona evrov primanjkljaja. Pod vprašajem je še odstavitev odgovorne urednice informativnega programa Jadranke Rebernik.

Začetek postopka razrešitve odgovorne urednice je nedavno sprožila programska direktorica TV Slovenije Ljerka Bizilj. Postopek je še v teku, zato razlogov za odstavitev na RTV trenutno ne želijo komentirati. Neuradno so poleg več preteklih spornih primerov na javni televiziji, kot je bil primer Thompson, problematične tudi številne težave pri organizaciji dela zaposlenih na informativnem programu. 

Ta teden je Rebernikova po besedah Kadunca pri njem opravila zagovor, njegov sklep pa bodo obravnavali na seji programskega sveta prihodnji ponedeljek. Kadunc je na današnji novinarski konferenci konec postopka napovedal v prihodnjih dveh do treh tednih, ob tem pa ni izključil možnosti sodnega spora. 

Finančni primanjkljaj 

RTV Slovenija bo letošnje leto predvidoma končala s 600 tisoč evri izgube. To je posledica razsodbe v korist družbe Media Publikum, ki bo javnemu servisu povzročila slabši poslovni rezultat, je pojasnil Kadunc. Izgubo bodo pokrili iz presežka preteklih let. 

Večja izguba čaka javni servis v prihodnjem letu, ko programsko-produkcijski in finančni načrt napovedujejeta okoli 2,4 milijona evrov primanjkljaja. Po Kadunčevih besedah je to posledica predvsem prenosa zimskih olimpijskih iger in svetovnega nogometnega prvenstva. Zaradi njiju bo za okoli 3,2 milijona evrov stroškov, ki jih letos ni bilo. Kadunc je napovedal, da bodo izgubo prav tako pokrili iz presežkov prihodka iz preteklih let.

Pri tem je dodal, da si brez povišanja RTV-prispevka, ki zdaj skoraj vsako gospodinjstvo trenutno stane nekaj več kot 12 evrov mesečno, javni zavod ne bo mogel zagotavljati kakovostnega programa. »Če bi vsako gopodinjstvo plačalo vsak mesec 50 centov več, bi imeli 3,5 milijona evrov več denarja. To bi pomenilo več za plače in več za športni program,« je povedal. Pred volitvami povišanja vladi ne bo predlagal, saj v času pred parlamentarnimi volitvami predloga gotovo ne bi obravnavala, je pa to verjetno po njih.