RTV želi višjo naročnino

 Višina je določena za 2012, od januarja dalje pa ni zakonske podlage za obračun.

Objavljeno
17. julij 2012 19.09
RTV
Barbara Hočevar, notranja politika
Barbara Hočevar, notranja politika
Ljubljana - Skoraj 74 odstotkov prihodkov RTV Slovenija predstavlja  naročnina, ki jo mesečno plačujejo gledalci oziroma imetniki elektičnih števcev. Vlada višino prispevka določi z zakonom, ki pa ga za naslednje leto še ni sprejela.

Vodstvo RTV je na resorno ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport in na predsednika vlade naslovilo pismo, v katerem jih poziva, naj sprejmejo zakon, s katerim bodo določili višino prispevka. Zakon o  izvrševanju proračunov za leti 2011 in 2012 je sicer določil, da  družinski pavšal za RTV znaša 12 evrov na mesec, avgusta 2011 pa so ga zvišali na 12,75 evrov. Vendar ta predpis velja le še do konca leta, od januarja 2013 pa ni več zakonske podlage za obračun RTV prispevka, ker še ni določen v nobenem od veljavnih zakonov.

Generalni direktor RTV Marko Fili je prepričan, da v nobenem primeru ne obstaja noben ekonomski razlog, zaradi katerega bi bila naročnina v bodoče nižja od sedanje, temveč se zavzemajo, da bi jo povišali - zakon o RTV Slovenija dopušča, da jo spremenijo za do 10 odstotkov. Njihova argumentacija je, da rast RTV prispevka precej zaostaja za inflacijo, razmere na področju oglaševanja, vstop v plačni sistem javnega sektorja, zaradi česar  stroški dela, kljub nižanju števila zaposlenih, naraščajo. Na prihodke vplivajo tudi rast števila oproščenih plačevanja - poleg 100-odstotnih invalidov in oseb, ki so trajno izgubile sluh, so v tej skupini tudi socialno ogroženi, ki jih je vsako leto več. »Zaradi vedno manj finančnih sredstev, se je program poenostavil. V zadnjih 10 letih se je  podrlo razmerje med vsebinami in zvrstmi,« je na seji programskega sveta  RTV opozoril direktor TV Janez Lombergar.

Komisija za informativne programe RTV Slovenija je pozvala odgovorno urednico TV SLO 3 Ljerko Bizilj, ki je pred tedni napisala kritično pismo o razmerah v javnem zavodu, in vodstvo institucije, da morebitna nesoglasja rešujejo najprej v medsebojnem dialogu. Prav tako pa so odgovorni urednici oziroma programsko vodstvo pozvali, naj razčistijo razmerja med informatovnim in parlamentarnim programom TV SLO, najkasneje v programsko produkcijskem načrtu za leto 2013.