Ljubljana – Na petkovo pismo zunanjega ministra Dimitrija Rupla španskemu kolegu Miguelu Moratinosu v zvezi z načrtovanim obiskom predsednika Janeza Drnovška v Španiji so se danes kritično odzvali v uradu predsednika. Kot so sporočili, predstavlja pismo, v katerem je minister med drugim zapisal, da je vlada storila vse, da bi do Drnovškovega obiska v Španiji vendarle prišlo, "vrhunec sprenevedanja".
"Vlada ni zagotovila niti tega, da bi pravočasno predlagala novega veleposlanika v Španiji, čeprav je bil predsednikov obisk načrtovan že dolgo. Potem ko smo imeli v Španiji 14 let odlične veleposlanike, bi se najvišji državniški obisk izpeljal brez veleposlanika, kar je v mednarodni praksi skrajno nenavadno. To je bil tudi razlog, da predsednik republike ministra Rupla ni želel vključiti v delegacijo, saj je prav on najbolj odgovoren za nastalo situacijo," v uradu zavračajo ministrove navedbe in obenem pojasnjujejo, zakaj se je Drnovšek ob načrtovanju obiska vnaprej odrekel sicer običajnemu spremstvu predstavnikov zunanjega ministrstva, vključno z ministrom.
Na zunanjem minstrstvu pa danes odgovarjajo, da je zadnji slovenski veleposlanik v Španiji Tomaž Lovrenčič - sicer nekdanji svetovalec v Drnovškovem kabinetu, ko je bil ta še premier - veleposlaniško mesto zapustil "predno je bilo mogoče zagotoviti prihod novega veleposlanika". Kljub odsotnosti veleposlanika pa slovensko veleposlaništvo v Madridu normalno deluje in je bilo vključeno v pripravo Drnovškovega obiska, so še zatrdili.
Biti pripravljen ni isto kot dejansko zagotoviti
Minister Rupel je v pismu španskemu kolegu tudi zatrdil, da je bila vlada pripravljena zagotoviti potrebna finančna sredstva za izvedbo predsednikovega obiska, kar so v uradu predsednika prav tako odločno zanikali. "Tudi to je neresnica. Zakaj jih potem ni zagotovila? Javnosti je že nekaj mesecev znano, da je bil vložen zahtevek za dodatna sredstva," poudarjajo v uradu in dodajajo, da je vlada v tem času brez javne razprave odobrila dodatna sredstva 17 proračunskim uporabnikom v skupni vrednosti devet milijard tolarjev.
Po pojasnilih MZZ pa je bil Moratinos tisti, ki je pred tednom dni prvi poklical Rupla. Pri tem naj bi izrazil začudenje glede priprav na obisk in prosil, naj na slovenski strani poskrbimo za primerno sestavo delegacije, ki bi vključevala tudi zunanjega ministra. Zanimalo ga je še, ali namerava Drnovšek v Španijo zares pripotovati z avtomobilom, na kar mu je Rupel pojasnil, da bo poskusil zadevo sicer urediti, da pa "pri napovedi avtomobilske ekskurzije ne gre za finančni, ampak politični problem".
Po navedbah ministrstva je temu sledilo pismo premiera Janeza Janše predsedniku, v katerem je prvi izrazil pričakovanje, da bo v delegacijo za Španijo vendarle vključen tudi zunanji minister, večkrat pa tudi zatrdil, da bo denar za pokritje stroškov obiska mogoče najti. Predsednik republike je nato obisk v Španiji kljub temu odpovedal, Rupel pa se je španskemu kolegu za to pisno opravičil.
Opozorilo Ruplu: Z neresnicami se ne pride daleč
Ker je nastala situacija res "skrajno nenavadna v mednarodni skupnosti", saj "ni znano, da bi se že kdaj zgodilo, da predsednik države zaradi pomanjkanja sredstev ne more izpeljati državniškega obiska na najvišji ravni", se skuša minister Rupel zdaj "opravičevati z neresnicami". "Vendar pa se s tem ne pride daleč. Poštenost in resnicoljubnost bi morali končno najti mesto tudi v politiki," zaključujejo današnje sporočilo za javnost v uradu predsednika.
Do najnovejšega zapleta sicer prihaja po tem, ko so iz urada predsednika republike v sredo sporočili, da se je Drnovšek "zaradi nekonstruktivnega in večkrat celo žaljivega odnosa vlade do institucije predsednika države" odločil umakniti zahtevek za dodatna proračunska sredstva, predvidene mednarodne obveznosti do konca letošnjega leta pa prestaviti na poznejši čas. Na državniški obisk v Španijo bi moral odpotovati v začetku oktobra, vendar je ta sedaj sporazumno odložen.