S kolesom, tekom in padalom do tisoč evrov

Na tekmovanje trojk za pokal Julijskih Alp prijavljenih 14 ekip. Z gondolo Vitranc idealen še za padalce.

Objavljeno
15. september 2017 21.02
Blaž Račič
Blaž Račič

Kranjska Gora – V poplavi številnih vzdržljivostnih tekmovanj Slovenija prihodnji konec tedna dobiva še eno. Kot prvi pri nas bodo v Kranjski Gori v soboto pripravili zelo zahtevno tekmovanje za pokal Julijskih Alp, v okviru katerega bodo morali člani trojk s kolesi, tekom in jadralnimi padali premagati 42 kilometrov dolgo in višinsko razgibano traso.

Razmišljali so o tem, kako bi poletne dejavnosti, ki so že značilne za Kranjsko Goro, povezali in združili v eno prireditev, je povedal Blaž Veber, direktor Turizma Kranjska Gora. Po zgledu podobnega tekmovanja Dolomitenmann v avstrijskem Lienzu so se odločili organizirati tekmovanje trojk: en član ekipe bo moral z gorskim kolesom iz Kranjske Gore skozi Gozd - Martuljek in mimo jezera Jasna premagati vzpon na 1611 metrov visoki Vršič. Tam bo štafeto predal gorskemu tekaču, ki se bo z njo spustil v Planico, kjer jo bo kot zadnji član ekipe prevzel jadralni padalec. Z jadralnim padalom v nahrbtniku se bo moral najprej povzpeti na vrh Vitranca, od koder bo odjadral v Kranjsko Goro, kjer bo tudi cilj tekmovanja. Takšnega ali podobnega tekmovanja v Sloveniji še ni.

»S traso preizkušnje smo povezali nekaj najprepoznavnejših točk na destinaciji,« je dejal Blaž Veber in dodal, da želijo na ta način promovirati jadralno padalstvo. Za zdaj imajo urejeni dve vzletišči, eno na Vitrancu in drugo v Karavankah, ko bo zgrajena gondola na Vitranc, ki si je v Kranjski Gori zelo želijo, bi lahko še bolj uspešno in množičneje začeli tržiti skoke v tandemu z jadralnimi padali.

Jadralni padalec Matic Erbežnik je dejal, da ima Kranjska Gora oziroma Zgornjesavska dolina tako kot podobne alpske doline zelo dobre razmere za jadralno letenje, tako za prelete – letenje od točke A do točke B – kot tudi za tandemske skoke. »Če bi na Vitranc vozila še gondola, bi bilo to idealno vzletišče za jadralne padalce,« je potencial Kranjske Gore ocenil Erbežnik.

Upajo na še več prijavljenih

Organizatorji so računali na 15 prijavljenih ekip in pričakovanja so se jim skoraj že uresničila, saj imajo teden dni pred tekmovanjem prijavljenih že 14 ekip, je zadovoljna Nina Valant iz Turizma Kranjska Gora. Kot je dejala, upa, da bodo še nekaj ekip privabili z razmeroma nizko prijavnino, ki znaša 30 evrov na ekipo, in denarno nagrado za najhitrejšo ekipo v višini tisoč evrov. Ker prireditev organizirajo prvič, ne pričakujejo, da bi se ob progi trlo gledalcev, a pravijo, da bodo tudi na ta način utrjevali prepoznavnost Kranjske Gore kot destinacije za aktivne, za športnike, rekreativce in ljubitelje narave. Po Vebrovih besedah bodo letošnje tekmovanje izkoristili tudi za snemanje video in fotografskega gradiva, ki ga bodo v prihodnjih letih uporabili za promocijo tekmovanja, za katero načrtujejo, da bo postalo tradicionalno. Pri izvedbi tekmovanja na 42 kilometrov dolgi trasi bodo organizatorjem pomagali tudi prostovoljci iz lokalnih društev.

Na tekmovanje se je s svojo ekipo prijavil Alen Cizej iz Trbovelj, ki bo opravil zadnji del poti, saj se ukvarja z jadralnim padalstvom. Cizej se je že dvakrat udeležil tekmovanja Dolomitenmann, ki je letos doživelo že svojo trideseto izdajo, prijavljenih pa je bilo 130 ekip. To je logistično vrhunsko organizirana prireditev, je ocenil in dodal, da ima Kranjska Gora ugodne naravne danosti, da se prav tako lahko uveljavi s podobnim tekmovanjem. Dolomitenmann poleg teka, kolesarjenja in jadralnega padalstva vključuje še spust po reki s kajakom. V Lienzu so lepo pokazali, da je lahko športni turizem tudi zelo donosen posel, je dejal Cizej, ki je prepričan, da je organizacija prvega tekmovanja trojk za pokal Julijskih Alp dobra naložba v razvoj turizma.