Slovenska politika je opravila zrelostni izpit, je prepričan premier Borut Pahor. S sprejetjem zaključnega računa je bila omogočena ratifikacija hrvaškega vstopa v Nato, s tem pa je bil ohranjen ugled države in ubranjen nacionalni interes.
So torej na koncu zmagovalci vsi? Ni rečeno. Zakon o ratifikaciji še ne bo stopil v veljavo, dokler ne bo jasno, ali ne bo o njem razpisan referendum. In za zdaj so napovedane že tri pobude, nazadnje je zbiranje podpisov za razpis referenduma napovedala SLS. In celo če ne bo zbranih dovolj podpisov, je že samo zbiranje podpisov dovolj, da do konca marca, ko naj bi Nato v svoje vrste uradno sprejel Hrvaško, ne bo slovenske ratifikacije.
Pa tudi s proračunom se zna še zapletati. Vlada je sprejela sklep, da bo pri rebalansu proračuna za leto 2009 upoštevala ugotovitev računskega sodišča o primanjkljaju v letu 2007. A najbrž za nikogar ne bo posebno presenečenje, če bo SDS temu ugovarjala: kako lahko vladna koalicija trdi, da mora v rebalansu upoštevati primanjkljaj iz leta 2007, če pa je v sprejetem zaključnem računu za to leto ugotovila presežek?
Slovenska javnost zdaj sicer ve, da pred dvema letoma v proračunu ni bilo presežka in da je državni zbor sklep, ki trdi nasprotno, sprejel samo zaradi izsiljevanja SDS. Z včerajšnjimi odločitvami v državnem zboru je bil rešen trenutni problem, na dolgi rok pa se prav te odločitve utegnejo izkazati za še kako problematične.