S tožbo tudi nad Slavka Ziherla

Janša navaja, da ga je podpredsednik LDS obtožil najhujših ravnanj zoper človeštvo. Slavko Ziherl odgovarja, da mu je očital ogrožanje občečloveških vrednot, ne pa, da je storilec hudodelstev zoper človečnost.

Objavljeno
14. maj 2009 22.53
Klara Škrinjar, Meta Roglič
Klara Škrinjar, Meta Roglič
Ljubljana - »Vzrok, da sem šel v politiko, je bil, ker je Janez Janša s svojim načinom vladanja ogrožal občečloveške vrednote.« S tem stavkom, ki ga je v navedel ob svojem odstopu z mesta državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje, je tudi podpredsednik LDS Slavko Ziherl postal eden tistih, ki jih Janez Janša preganja po sodni poti. Ziherl namreč ni preklical svoje izjave ali se Janši javno opravičil (kot je zahteval prvak SDS), in Janša je pred dobrim mesecem dni - kot proti Dnevnikovemu kolumnistu Vladu Miheljaku - proti njemu vložil tožbo. Ziherl zdaj Janši po odvetniku Roku Čeferinu odgovarja na tožbo.

V tožbi nekdanji predsednik vlade navaja, da ga je Ziherl s tem, ko je zapisal, da Janša s svojim načinom vladanja ogroža občečloveške vrednote, obtožil najhujših ravnanj zoper človeštvo. A Ziherl v odgovoru pojasnjuje, da o hudodelstvih zoper človečnost lahko govorimo le tedaj, kadar gre za množično poškodovanje nekaterih najvišjih pravnih vrednot, hudodelstvo pa mora biti kot takšno opredeljeno tudi z ustreznim pravnim aktom, na primer kazenskim zakonikom. Med trditvijo, da je nekdo kot politik ravnal tako, da je ogrožal občečloveške vrednote, in trditvijo, da je nekdo storilec hudodelstev zoper človečnost, je po prepričanju Ziherla bistvena razlika.

»Če bi me Janez Janša vprašal, katere občečloveške vrednote po mojem mnenju ogroža, bi mu z veseljem povedal, kako je ves svoj mandat ravnal zoper vse tiste institucije, ki te vrednote varujejo, recimo, vladavino prava, neodvisnost sodstva, tožilstva, kako je preganjal ombudsmana, razpuščal protikorupcijsko komisijo, kako se je bojeval proti medijem, kako je ogrožal dostojanstvo novinarjev,« je našteval Slavko Ziherl.

S tožbo je Janša po mnenju Ziherla še potrdil, da je nagnjen k ogrožanju občečloveških vrednot, kot sta svoboda izražanja ali svoboda medijev. »Poleg tega je treba razumeti, da sem svoje navedbe ob odstopu izrazil kot politik svojemu političnemu nasprotniku,« pravi podpredsednik LDS in dodaja, da živi Janša v svoji zmotni prepričanosti o veličini, o tem, da je najboljši. »Za to, da svoje nasprotnike utiša, je pripravljen ubrati tudi sodne poti. In jaz sem nedvomno njegov nasprotnik.« Ziherl je včeraj nekatere zadnje poteze Janeza Janše in njegovo ravnanje na sobotnem kongresu SDS označil za jasen dokaz, da ni sposoben kot strpen in moder politik počakati na svojo ponovno priložnost čez tri leta na volitvah. »Ne zanimajo ga demokratične, liberalne in občečloveške vrednote, ampak hoče le na hitro spremeniti ustavo in spet priti na oblast. V ta dejanja ga sili pohlep po oblasti in moči; očitno se ne more sprijazniti, da nas je v Sloveniji veliko, ki mislimo drugače,« je dejal Ziherl.