Sanader nasprotuje pozivom k bojkotu slovenskega blaga

Po mnenju hrvaškega premierja so pozivi k bojkotu slovenskega blaga nesprejemljivi, z njim pa se strinjajo tudi nekateri mediji. »Na zavodu za zaposlovanje se ne bodo znašli Slovenci, temveč Hrvati« ocenjuje Večernji list.

Objavljeno
19. december 2008 12.29
El.M./Do.P./STA
El.M./Do.P./STA
Zagreb - Hrvaški premier Ivo Sanader je v četrtek izrazil odločno nasprotovanje pozivom k bojkotu slovenskega blaga na Hrvaškem, ki so se zaradi slovenske blokade pogajanj Zagreba z Brusljem pojavili na svetovnem spletu. "Vsak poziv k bojkotu slovenskega blaga je nesprejemljiv," je dejal Sanader.

Čeprav je jasno, da Slovenija blokira Hrvaško na poti v EU, se Hrvaška ne bo maščevala sosedom, je poudaril hrvaški premier. "Ko bomo jutri (v prihodnosti) za isto mizo s članicami Nata in EU, se zagotovo do Srbije ne bomo obnašali na način, kot se Slovenija obnaša do Hrvaške", je po četrtkovem srečanju s predstavniki hrvaških parlamentarnih strank poudaril Sanader.

 

Večernji list: Bojkot ni rešitev

 

Hrvaški dnevnik Večernji list medtem poudarja, da bojkot ni rešitev, in da je pomembno, da razum prevlada nad čustvi. "Bojkot nakupa slovenskih izdelkov, npr. v Mercatorju, bi zagotovo vplival na dobiček podjetja. Mnogim Hrvatom bi to pomenilo zadovoljstvo. A če bi se pokazalo, da je preveč delavcev v Zagrebu, Splitu ali Zadru, se na zavodu za zaposlovanje ne bodo znašli Slovenci, temveč Hrvati," ocenjuje Večernji list.

 

"Za razliko od dosedanjih političnih prepirov, bi lahko najnovejši politični spor med Slovenijo in Hrvaško vplival na gospodarske odnose sosednjih držav, ki so tradicionalno povezane," pa ocenjuje današnji Jutarnji list in izpostavlja, da sta Slovenija in Hrvaška medsebojno med glavnimi gospodarskimi partnerji, ko gre za blagovno menjavo in neposredne investicije, slovenski državljani pa so leta in leta na čelu tujih gostov, ki prihajajo na počitnice na Hrvaško.

 

Hrvaška gospodarska zbornica (HGK) je objavila, da je blagovna menjava med Hrvaško in Slovenijo v prvih šestih mesecih letos dosegla 1,469 milijarde dolarjev, kar je za petino več kot v enakem obdobju leta 2008. Blagovna menjava je v korist Slovenije, ki je v prvih osmih mesecih letošnjega leta na Hrvaško izvozila za približno milijardo evrov.

 

V enakem obdobju je bil izvoz Hrvaške v Slovenijo vreden 630 milijonov evrov. Med največjimi slovenskimi izvozniki na Hrvaško so Gorenje, Krka, Merkur in Lek, medtem ko v Slovenijo največ izvažajo podjetja Boxmark Leather, Petrokemija, AD Plastik, Podravka in Kraš.

 

Guverner Hrvaške narodne banke (HNB) Željko Rohatinski je v četrtek ocenil, da bi lahko bila prva posledica slovenske blokade hrvaških pogajanj z EU zmanjšanje mednarodne bonitetne ocene Hrvaške.


Hrvaška stranka upokojencev za normalizaciji odnosov med Zagrebom in Ljubljano

Najmanjša hrvaška koalicijska stranka, Hrvaška stranka upokojencev (HSU), je danes predlagala srečanje s slovenskimi kolegi v upanju, da bodo med slovenskimi politiki našli voljo za dialog. Ocenili so, da slovenska blokada hrvaških pogajanj z EU, dolgoročno škodi tudi Sloveniji.

Predsednik HSU in edini poslanec stranke v saboru Silvano Hrelja je izrazil upanje, da bo predsednik Desusa Karl Erjavec sprejel povabilo, ne le kot predsednik stranke upokojencev, temveč kot minister v slovenski vladi ter da bo prevzel dejavno vlogo v normalizaciji odnosov med dvema sosednjima državama, so še zapisali v sporočilu za javnost.

V HSU poudarjajo izjemno dobro sodelovanje med obema strankama. Podobni interesi v prizadevanjih za boljše življenje upokojencev, ki jih imata obe stranki, lahko pripomorejo boljšem razumevanje na vseh področjih. Saj je razumevanje nujno potrebno za obe državi v sedanjem težkem političnem trenutku.