Ljubljana - Satelitsko cestninjenje je v Sloveniji s sistemom za elektronsko cestninjenje Viapan mogoče vzpostaviti že v drugi polovici prihodnjega leta, je povedal direktor promotorske družbe Telargo Bogdan Pavlič in dodal, da je celotna vrednost investicije vzpostavitve projekta ocenjena na 52,3 milijona evrov.
Kot je danes na predstavitvi sistema v Ljubljani povedal Pavlič, je Viapan sistem za elektronsko cestninjenje v prostem prometnem toku na osnovi satelitske tehnologije, ki združuje rešitve s področja telekomunikacij in informacijskih tehnologij ter inteligentnih transportnih sistemov. Promotor projekta je družba s področja rešitev v transportu Telargo, s sedežem v ZDA.
Pavlič je poudaril, da bi lahko po omenjenem sistemu s satelitskim cestninjenjem tovornih vozil s težo nad 3,5 tone začeli s 1. julijem 2009, za vsa druga vozila pa bi lahko sistem deloval od 1. julija 2010. Vlogo o zainteresiranosti za vzpostavitev javno-zasebnega partnerstva za projekt Viapan je Telargo vložil 19. junija, država pa mora nanjo odgovoriti v štirih mesecih.
V celotni življenjski dobi (ta je po predlogu enaka projekcijam iz veljavnega nacionalnega programa izgradnje avtocest, to je do konca leta 2033) naj bi sistem stal 1,2 milijarde evrov, kar bi bil vložek zasebnega partnerja.
Tehnologija Viapan temelji na centralno vodenem digitaliziranem zemljevidu celotnega evropskega cestnega omrežja, umeščenem v napravi za cestninjenje OBU (on-board-unit). Enota OBU naj bi stala 119,5 evra, vanjo pa naj bi se iz operativnega centra centralno pošiljali vsi podatki, potrebni za izvedbo cestninjenja. V operativni center bo naprava posredovala zgolj vsote porabljenih cestnin in ne ostalih osebnih podatkov.
Zasebni partner se v partnerstvu zaveže zagotavljati programsko in tehnološko nadgradnjo sistema, obenem pa mora tudi vzpostaviti in organizirati sistem stacionarnih in prenosnih enot za odkrivanje kršiteljev.
Kot je znano, bo Slovenija po načrtih sistem satelitskega cestninjenja za tovorna vozila uvedla avgusta prihodnje leto, za vsa ostala vozila pa do konca leta 2010. Do takrat velja za cestninjenje na vseh cestninskih cestah po Sloveniji za osebna vozila vinjetni sistem cestninjenja, tovorna vozila pa ostajajo na obstoječem sistemu oz. se dogovarjajo o uvedbi cestninjenja s tablicami ABC.