Ljubljana - Družbi SCT in Primorje sta danes vložili ovadbe zoper štiri člane uprave Darsa in predsednika nadzornega sveta Darsa zaradi zlorabe položaja, zasebno tožbo zoper prometnega ministra Radovana Žerjava zaradi obrekovanja in sedem milijonov evrov "težko" odškodninsko tožbo zoper Dars zaradi predora Markovec.
Kot sta na današnji novinarski konferenci SCT v Ljubljani povedala pravna zastopnika SCT Boštjan Penko in Aleksij Mužina, so se za ovadbo zaradi zlorabe položaja ali pravic zoper večine članov uprave Družbe za avtoceste v RS (Dars) in predsednika nadzornega sveta družbe Francija Slaka odločili zaradi predora Markovec.
Kot je povedal Penko, so uprava Darsa in predsednik nadzornikov družbe vztrajali pri izbiri italijanskega Vidonija za izvajalca del pri izgradnji predora Markovec kljub temu, da sta strokovni komisiji ugotovili, da je ta pripravil nepravilno ponudbo. Zato v SCT in Primorju menijo, da so del uprave in prvi nadzornik družbe naklepno zlorabili položaj oz. pravice, da bi Vidoniju ustvarili za 87 milijonov evrov dobička.
Zaradi izgube posla pri predoru Markovec zato SCT in Primorje s tožbo od Darsa zahtevata sedem milijonov evrov, je dejal Mužina.
Tožijo tudi ministra Žerjava
SCT pa v zasebni tožbi toži Žerjava, ker naj bi ta "v medijih z neresničnimi izjavami blatil SCT". Pri tem je Penko med drugim omenil vest STA, v kateri je Žerjav govoril o "šlampariji" SCT pri izvedbi del v šentviškem predoru.
Na to se je odzval tudi izvršni direktor za pravno področje SCT Stanko Štrajn, ki je dejal, da v družbi "ne pristajajo na takšne izjave, saj SCT dela ni opravil šlampasto", ministrove besede pa družbi povzročajo škodo, saj ji krnijo ugled.
Štrajn je ob tem dejal, da je SCT dela v šentviškem predoru opravil dobro, "zanimivo pa se mu zdi, da je Dars zahteval protipožarno zaščito v predoru šele potem, ko se je pojavil ponudnik teh storitev, britanska družba Ceramicoat".
Na vprašanje, če je SCT s strani prometnega ministrstva, Darsa ali britanskega veleposlaništva občutil kakršenkoli pritisk za izbiro Ceramicoata, je Štrajn dejal, da ne.
Na vprašanje, če je SCT poiskal še kakšnega drugega izvajalca del za nameščanje protipožarne zaščite, pa je odgovoril, da "je Ceramicoat edini v Evropi, ki to izvaja, družbo pa so izbrali na podlagi njenih dosedanjih referenc".
Vladno zastraševanje
Mužina se je dotaknil tudi sklepa vlade, s katerim je ta po njegovem mnenju SCT in Primorje uvrstila na t.i. črno listo glede sodelovanja na javnih razpisih. Kot je dejal, zakonodaja o javnih naročilih ne omogoča uvrstitve podjetij na t.i. črno listo, zato je tak ukrep "lahko le zastraševanje" in je politični ukrep, ki nima podlage.
Štrajn pa je ocenil, da je ukrep vlade "vnaprejšnje izločanje edinih slovenskih družb, ki sta sposobni prevzeti velika javna naročila na področju gradbeništva v konkurenci s tujimi podjetji".