SCT zaključil z deli v šentviškem predoru

SCT je v stari galeriji predora Šentvid opravil vsa dela in testiranja. Kot so sporočili, so bila vsa testiranja uspešna. Za sprejetje odločitve o predaji predora v promet manjka zaključno poročilo Zavoda za gradbeništvo.

Objavljeno
17. avgust 2008 16.05
Ta.S./STA
Ta.S./STA

Ljubljana - Iz gradbenega podjetja SCT so danes sporočili, da so v stari galeriji predora Šentvid opravili vsa dela in testiranja. Kot so zapisali, so bila vsa testiranja uspešna. Ob tem so navedli, da za sprejetje odločitve o predaji predora v promet manjka zaključno poročilo Zavoda za gradbeništvo, ki pa ne bo pripravljeno pred ponedeljkom.

 

V omenjenem podjetju navajajo, da so delavci SCT v stari galeriji predora Šentvid od 6. avgusta dalje delali nepretrgoma, 24 ur na dan, ter v "rekordnem času" zaključili tako fizična dela, povezana z odstranitvijo protipožarnega ometa, kot testiranja. Zadnja so opravili v soboto, ko so zaključili s testiranji elektro-strojne opreme, izvedli gradbene preglede in opravili še dodatni požarni preizkus.

 

Po navedbah SCT so bila vsa testiranja uspešna. Za sprejetje odločitve o predaji predora v promet manjka zaključno poročilo Zavoda za gradbeništvo, ki je ključno za izdelavo dopolnitve "projekta izvedenih del" študije požarne varnosti stare galerije, ki ga izdeluje projektant. Poleg te dopolnitve, pojasnjujejo v SCT, mora pred odprtjem naročnik, Družba za avtoceste RS (Dars), dostaviti inšpektorju za prometno varnost tudi analizo tveganja in načrt reševanja v galeriji predora Šentvid.

 

"Težaven je stari del"

 

V SCT ob tem poudarjajo, da za nanos protipožarne zaščite v stari galeriji predora Šentvid nikoli niso prejeli ne projekta ne gradbenega dovoljenja. Dodajajo, da ne razumejo "izrečenih groženj o črni listi gradbenikov, na katero želi vlada za gradnjo predorov uvrstiti SCT in Primorje". To po njihovem kaže na pomanjkanje osnovnega poznavanja gradbene stroke med državnimi uradniki, saj stroka izrecno ločuje pojem predora od pojma galerije.

 

Pojasnjujejo še, da je bil protipožarni omet nameščen na 24 let staro in v vseh teh letih nevzdrževano galerijo ob predoru Šentvid, medtem ko je sam predor Šentvid, vključno z novo galerijo predora, tehnično popolnoma brezhiben in predstavlja pomemben gradbeni dosežek tako v domačem kot mednarodnem merilu. "Da bo razlika bolj jasna: noben predor na svetu nima protipožarnega ometa, imajo ga samo (nekatere) galerije," so zapisali.

 

Ob tem so navedli, da je celotni predor Šentvid sestavljen iz treh delov: predora Šentvid, nove galerije in stare galerije predora Šentvid. Vse težave pa izvirajo izključno iz stare galerije predora Šentvid, ki je bila zgrajena leta 1984 in ki je vse od takrat propadala ter bila povsem zapuščena.