Radovljica – Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan ni sprejel pobude radovljiškega župana Cirila Globočnika, da bi izvzel parcelo podjetnika Franca Stroja z merilno opazovalnico na Dobrči iz varovalnega gozda in mu tako omogočil legalizacijo. Strojevemu orlovemu gnezdu se tako obeta še drugo rušenje, a vsaj letos še ne, saj je država že porabila denar za rušenje črnih gradenj.
Občina je poskušala omogočiti legalizacijo Strojevega objekta na Dobrči s prostorskim redom, ki je bil sprejet leta 2012, vendar je temu že takrat nasprotoval zavod za gozdove. Strojeva gozdna parcela je namreč del varovalnega gozda. Po določbi zakona o gozdovih, na katero se je skliceval župan, bi lahko minister, pristojen za gozdarstvo, odobril poseg v varovalni gozd, če se s posegom bistveno ne zmanjšajo funkcije, zaradi katerih je bil gozd razglašen za varovalno območje.
Županov trud je bil zaman
Julija je župan Ciril Globočnik hotel izkoristiti še to zadnjo možnost, vendar si je s pobudo ministru prislužil kar nekaj pripomb domačinov, češ da ščiti privilegirane, ki se požvižgajo na zakonodajo. Zdaj glede na mnenje ministrstva za kmetijstvo ocenjuje, da izvzema parcele iz varovalnega gozda ne bo mogoče doseči. »Če pravne možnosti za legalizacijo obstojijo in je to sprejemljivo z vidika stroke in okolja, legalizaciji črne gradnje ne nasprotujem. Po moji oceni je vloga za izvzem parcele iz varovalnega gozda legitimna, podana skladno z zakonsko določbo, in ne pomeni vsesplošnega zavzemanja za legalizacijo črnih gradenj,« je povedal.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je zavrnilo pobudo župana Globočnika, ker ni strokovnih razlogov za izvzem Strojeve parcele v pobočju Dobrče iz varovalnega gozda, so občini sporočili z ministrstva. Vodja blejske enote zavoda za gozdove Andrej Avsenek je za Delo povedal, da zavod za gozdove nima razloga, da bi spremenil status gozda v okolici Strojevega gnezda na Dobrči. »Vsebinskih razlogov, da naredimo izjemo, ni,« je dejal Avsenek in pojasnil, da se kriteriji za določanje statusa varovalnega gozda, ki so bili določeni pred 30 leti, niso spremenili.
Rušenje, a letos še ne
S tem je Franc Stroj očitno izkoristil še zadnjo zakonsko možnost za legalizacijo objekta, za katerega nima veljavnih gradbenih dokumentov, zdaj pa mu grozi še, da bo moral svoj raziskovalni laboratorij na Dobrči, kot mu pravi, oziroma vikend, kot mu pravijo domačini, podreti. Prejšnji teden je Stroj namreč prejel dve odločbi ministrstva za okolje in prostor kot drugostopenjskega organa, ki je zavrnil njegovi pritožbi glede dovolitve izvršbe, ki jo je konec julija sprejel inšpektorat za okolje in prostor.
Franc Stroj bo moral na svoje stroške podreti črno gradnjo ali pa bo to namesto njega storila država, kot se je to zgodilo že leta 2004. Takrat si je Stroj na vse načine prizadeval, da rušenja ne bi bilo, mu odkrito nasprotoval in ga celo poskušal preprečiti, kasneje pa je zaman poskušal dokazati državi, da se je zmotila v postopku. Po desetletju Strojevega iskanja pravnih lukenj, da bi se izognil plačilu stroškov rušenja, ki so znašali okoli 60.000 evrov, mu je država rušenje iz leta 2004 le zaračunala oziroma, kot so sporočili z ministrstva za okolje in prostor, »je bil znesek izterjan«.
Ali bo tudi v drugo na vsak način poskušal preprečiti rušenje opazovalnice, od Franca Stroja včeraj nismo izvedeli, saj se na naše telefonske klice ni odzval. V preteklosti je že večkrat dejal, da ne razume, zakaj je merilna postaja, ki je bila zgrajena kot laboratorij za izvajanje preizkusov, moteča za inšpektorje in državljane, ki da s tem zavirajo raziskovalno dejavnost.
Toda vsaj letos se Strojevemu gnezdu ne bo še nič zgodilo. Država namreč nima več denarja za rušenje črnih gradenj, saj je že porabila vseh 235.000 evrov.