Ljubljana - V sklopu prireditev, s katerimi bo Ljubljana obeležila mestni praznik, dan miru, ki ga v slovenski prestolnici zaznamujejo 9. maja, bo ta konec tedna potekala športno-rekreativna prireditev Pot ob žici Ljubljana 2006. Prireditev bo letos potekala že petdesetič, pohod pa poteka po poti, kjer so Ljubljano okupatorji med drugo svetovno vojno obdali z bodečo žico. Prireditev se je začela s pohodom otrok iz ljubljanskih vrtcev, v petek pa bodo na vrsti pohodi osnovnošolcev in srednješolcev.
Osrednji del prireditve bo potekal v soboto, 6. maja, razdeljen pa bo na športni in rekreativni del. Rekreativci bodo lahko prehodili del oziroma celotno Pot ob žici, ki je dolga 35 kilometrov. Tisti, ki bodo prehodili celotno pot, bodo prejeli posebno medaljo.
Kot vsako leto, se bo mogoče na pohod odpraviti z različnih startnih mest v vseh predelih Ljubljane. Za tiste, ki si želijo nekoliko zahtevnejše rekreacije, bo potekal Tek trojk. Članske in veteranske ekipe se bodo pomerile na 12 oziroma 28 kilometrov dolgi progi, osnovnošolske in srednješolske tričlanske ekipe pa se bodo podale na tri kilometre dolgo pot.
Pohod in tek se bosta sklenila s prireditvijo na Prešernovem trgu, kjer bo od 9. do 22. ure potekala zaključna prireditev. Udeležence zaključne prireditve bo ob 11.25 pozdravila tudi županja MOL Danica Simšič.
Prvega pohoda se je udeležilo 370 tekmovalcev
Prvega pohoda, ki so ga pripravili 23. junija 1957, se je udeležilo 370 tekmovalcev in tekmovalk. Lani se je rekreativnega pohoda udeležilo skoraj 18 tisoč ljudi, leto prej pa nekaj več kot 15 tisoč.
Tudi udeležba na tekih trojk stalno narašča - lani se je teka v članskih in veteranskih kategorijah udeležilo 632 ekip (leta 2004 606 ekip, še leto prej pa 506 ekip). Število srednješolskih in osnovnošolskih ekip je lani znašalo 121, medtem ko se je tekov še leto prej udeležilo 66 ekip, so sporočili iz MOL.
Rekreacijska Pot ob žici je edinstven kulturni spomenik, saj teče po območju, kjer je med drugo svetovno vojno od leta 1942 naprej mesto obdajala bodeča žica, ki naj bi odpornikom prekinila stik med mestom in zaledjem. Ob žični zapori je stražilo približno 1300 vojakov ter 400 policistov, ki so ob prehodih preverjali vse, ki so potovali v mesto in iz njega.
Pot je dolga 35 kilometrov
Pot okoli Ljubljane je urejena peščena sprehajalna in rekreacijska pot, ki sklenjena vodi okrog celotnega mesta. Dolga je 35 km in vodi deloma skozi različne dele mesta, deloma pa po okoliških travnikih in gozdovih. V najbolj priljubljeno pohodniško pot v Ljubljani je Zeleni prstan preoblikoval znameniti slovenski arhitekt Edvard Ravnikar, znan predvsem kot avtor stavb Cankarjevega doma, Moderne galerije ter zasnove Trga Republike.
Pot je označena s tablami, na katerih je orisan njen potek, dodatno pa je zaznamovana z jeklenimi okroglimi znamenji, ki so vzidana v tla. Vsako leto okrog 9. maja, praznika Ljubljane, ki zaznamuje osvoboditev mesta po drugi svetovni vojni, po poti poteka tradicionalni Pohod okoli Ljubljane.
Ob visokem jubileju prireditve je društvo Zeleni prstan, ki sicer skrbi za pot ob žici, v galeriji Kresija pripravilo razstavo Pot spominov in tovarištva - 50 spominskih pohodov. Razstava, ki bo na ogled do 9. maja, je spomin na drugo svetovno vojno, ko je bila Ljubljana 1170 dni zaprta v ograji iz bodeče žice, so pojasnili v službi za odnose z javnostmi MOL.
Zavod za turizem Ljubljana pa je ob letošnji obletnici Pot spominov in tovarištva uvrstil v svojo turistično ponudbo in izdal istoimensko brošuro. Brošure so brezplačno na voljo v Turistično informacijskih centrih.