Sečovlje, Ljubljana – V piranski občini nič ne gre gladko; tokrat je spet na udaru sečoveljsko igrišče za golf, ki ga družba Golf Istra namerava začeti graditi že čez nekaj mesecev (projekti so že skoraj nared). Direktorat za prostor iz ministrstva za okolje in prostor je po tehtnem preudarku (tako nam jev sredo zagotovil državni sekretar Marko Starman) minule dni poslalo občini Piran opozorilo, v katerem ugotavlja, da je piranski lokacijski načrt za golf igrišče Sečovlje (objavljen 10. septembra 2004, sprejet pa dva meseca prej) neusklajen s prostorskim planom občine Piran. Zato direktorat zahteva od občine, da ga uskladi v 45 dneh. Če občina ne bo upoštevala opozorila, bo direktorat predlagal vladi, naj ta zahteva postopek pred ustavnim sodiščem o skladnosti občinskega lokacijskega načrta in občinskega prostorskega plana.
Direktorat za prostor: Med »objekte v funkciji igrišča« ni mogoče šteti apartmajev
Opozorilo direktorata za prostor je podpisala Metka Černelč, generalna direktorica direktorata, ki je neskladje ugotovila »ob izvajanju nadzora nad zakonitostjo aktov« v lokacijskem načrtu pri predvideni gradnji 106 apartmajev ob robu igrišča za golf. V prostorskem planu občine Piran za območje golfa piše, da je med naseljem Sečovlje - Košta in igralnimi polji »pas stavbnih zemljišč«, namenjen »gradnji drugih objektov v funkciji igrišča za golf«, površine pa obsegajo 1,7 hektara. Metka Černelč ugovarja, da v tem besedilu ni nikjer predvidena gradnja apartmajev. Med »objekte v funkciji igrišča« nikakor ni mogoče šteti apartmajev za igralce, saj so objekti v funkciji igrišča le: »klubska hiša, parkirišča, servisni objekt za shranjevanje mehanizacije in strojev, čistilna naprava, dostopne poti in ceste, komunalna oprema in podobno«. Tako trdijo v direktoratu za prostor.
Piranska županja je ogorčena
Piranska županja Vojka Štular je ogorčena, saj se v občini že pet let spopadajo z vso prostorsko birokracijo, golf igrišče pa se zaradi takega odnosa ne premakne niti za pedenj. »Občina Piran ne bo spreminjala odloka o lokacijskem načrtu za golf v Sečovljah, saj sprememba plana za golf igrišče v Sečovljah določa, da je ob severnem robu igralnih polj mogoče graditi objekte za dopolnilne dejavnosti,« so sporočili iz občinske službe za odnose z javnostmi. Zatrdili so, da so apartmajske enote dandanes sestavni del večine sodobnih golfskih igrišč. Povsem nerazumljivo je, zakaj o dopolnilnih dejavnostih za golf odločajo strokovnjaki za prostor in ne strokovnjaki iz ministrstva za gospodarstvo. »Občina Piran je apartmaje predvidela že v študiji o upravičenosti golf igrišča v Sečovljah iz leta 2002, na podlagi katere je ministrstvo za kmetijstvo izdalo pozitivno mnenje k spremembi plana. Ministrstvo za okolje in prostor bi ta podatek moralo poznati, a se je odločilo, da ga prezre. Zato ocenjujemo, da gre pri tem dopisu za precej patetičen poskus sabotaže enega najpomembnejših projektov nacionalne turistične strategije,« so odgovorili iz piranske občinske uprave. »Različne bolj ali manj smiselne akrobacije interpretov prostorske zakonodaje močno ovirajo razvoj občine Piran, ki svojim investitorjem ne more zagotoviti varnosti naložb niti pravnomočnih gradbenih dovoljenj,« so zapisali v občinskih službah in dodali, da so opozorilo ministrstva prejeli več kot leto dni po objavi odloka. Občina bo na navedbe odgovorila in pozvala vlado, naj takšno poročilo zavrne. Ustavno sodišče ima že v presoji plan za golf igrišče v Sečovljah in so v resnici pričakovali tudi ustavno presojo lokacijskega načrta.
Direktor družbe Golf Istra: V celoti bi morali spremeniti vse pogodbe
Milan Vergan, direktor družbe Golf Istra, ki je vzelo v najem zemljišče, na katerem bodo uredili igrišče, je povedal, da podjetje zaupa občini Piran in da urejajo zadnje formalnosti za vlogo za gradbeno dovoljenje. Upajo, da jim tokratno opozorilo ne bo znova preprečilo zastavljenega načrta, saj so dela nameravali začeti februarja leta 2006. Najprej so želeli urediti igrišča, zatem klubske prostore, tretja faza je infrastruktura in četrta – apartmaji (te naj bi gradili šele leta 2007). »Ne vem, od kod ministrstvu za okolje podatek, da apartmaji ne sodijo k golf igriščem. Gradijo jih denimo tudi na Bledu in pri Otočcu. Sicer pa, kje je bilo ministrstvo doslej? Če bi se izkazalo, da apartmajev res ne moremo graditi, potem bi morali v celoti spremeniti vse pogodbe,« je še dejal Vergan.
Preberite v četrtkovi tiskani izdaji Dela.