Sedem protestnikov No Border Campa izpustili

Tujim državljanom, udeležencem sobotne protestne akcije pri Centru za tujce Veliki Otok, sodnica ni potrdila utemeljenosti ovadbe s strani policije. Center je obiskal tudi Janez Drnovšek.

Objavljeno
23. julij 2006 22.25
Pred centrom se je zbralo več kot sto aktivistov iz Slovenije, Italije, Španije in Avstrije.
Izola - Sedem tujih državljanov, udeležencev sobotne protestne akcije pri Centru za tujce Veliki Otok pri Postojni, je po današnjem pričanju pred dežurno sodnico v Izoli dobilo nazaj svoje potne liste in so že na poti domov. Na osnovi dokazov in pričanj sodnica ni mogla odločiti o utemeljenosti ovadbe s strani policije, da je šlo za razžalitev uradne osebe, zato se bo postopek nadaljeval z zaslišanjem še drugih prič, je poročal Radio Slovenija.

Vsak izmed petih ovadenih udeležencev protestne akcije, ostala dva sta bila namreč mladoletnika, je moral plačati varščino v višini 200 evrov.

Na sobotnem protestnem zborovanju pred Centrom za tujce Veliki Otok pri Postojni, ki so ga pripravili predstavniki No Border Campa in se ga je po podatkih policije udeležilo od 80 do 100 protestnikov iz Slovenije, Avstrije in Italije, je prišlo do konfrontacije med protestniki in policijo, ki se je končala s priporom sedmih protestnikov.

Aktivisti se zavzemajo tako za zaprtje centra v Sloveniji kot tudi drugih po Evropi, saj so prepričani, da je treba zapirati takšne centre in ne ljudi.

Drnovšek po obisku centra za tujce: Treba bo začeti spreminjati svet

Predsednik republike Janez Drnovšek, ki je v četrtek obiskal Center za tujce Veliki Otok pri Postojni, meni, da "stanje ni tako slabo, kot so ga opisovali". Vodstvo Centra je nanj naredilo dober vtis. Opozarja pa, da bo treba začeti spreminjati svet, tako da ljudem ne bo treba bežati drugam,"tja, kjer jih ne marajo, jih zapirajo in vračajo nazaj," je Drnovšek zapisal v mnenju, objavljenem na spletnih straneh Gibanja za pravičnost in razvoj, ki ga vodi.

Drnovšek navaja, da so tudi na Gibanje za pravičnost in razvoj "dobili pisma o baje nevzdržnih razmerah" v centru. Pa stanje ni tako slabo, kot so ga opisovali, meni. Seveda se da še kaj izboljšati, a dejstvo je, da je center namenjen tujcem, ki praviloma niso dobili azila v Sloveniji in tu čakajo, da jih pošljejo v njihovo matično državo, če je varna, ali kam drugam, kamor lahko gredo, je zapisal predsednik Drnovšek.

"Evropa velikokrat ravna kruto"

Naši zakoni so takšni kot evropski, opozarja. "Včasih govorimo o trdnjavi Evropi. Življenje v Evropi je mnogo boljše kot v tretjem svetu in ljudje od tam vedno znova poskušajo priti v obljubljeno deželo Evropo. A ta jih noče, se zapira pred njimi. Velikokrat ravna kruto, brez ozira na življenjske tragedije beguncev," navaja Drnovšek.

Predsednik opozarja, da je svet poln neravnotežij. Razviti svet si po njegovih besedah ne bo mogel dolgo zapirati oči in si dopovedovati, da tako pač mora biti. "Napetosti tiktakajo in bodo enkrat eksplodirale. Nič ne bo pomagalo zapiranje v trdnjavo Evropo ali Ameriko."

Opozarja, da moramo širiti zavedanje o teh vprašanjih. Edino višje zavedanje večine ljudi nas lahko pripelje v boljši svet, je sklenil Drnovšek.

"Tam je najbrž potrebno nekaj več fleksibilnosti in več občutljivosti za življenjske stiske ljudi," je ob obisku centra menil Drnovšek.