Seja DZ: Do sedaj v ospredju podjetja v stečaju

Predsednik vlade Borut Phor je na redni seji DZ odgovarjal na poslanska vprašanja. O Muri je povedal, da sedanjega števila zaposlenih naj ne bi bilo mogoče ohraniti.

Objavljeno
21. april 2009 14.01
La. Š/STA
La. Š/STA
Ljubljana- Premier Borut Pahor bo maja obiskal murskosoboško podjetje Mura, kjer se bo z upravo pogovoril o možnih scenarijih. Kot je premier danes dejal v DZ, ima vlada interes, da se Muri ohrani zdravo jedro, ki bo pomenilo "nov začetek tega tekstilnega podjetja". Pahor, ki se je ob robu ponedeljkovega obiska na Slovaškem pogovarjal tudi v članom Murine uprave Jožetom Banom, pravi, da bi Mura lahko ob nekaterih ukrepih "imela prihodnost".

Sedanjega števila zaposlenih, okoli 3300, naj ne bi bilo mogoče ohraniti, lahko se v družbi ohrani zdravo jedro, ki ima priložnost za razvoj, in vlada bo upravi pri tem pomagala, je v odgovoru na poslansko vprašanje Radovana Žerjava (SLS) dejal Pahor. Po premierovih besedah vlada že pripravlja ukrepe, ki bodo kratkoročno premostili težave tistih, ki ne bodo ostali v podjetju. Hkrati pa bo pogledala, kako bi lahko z izobraževanjem ali prezaposlitvijo dolgoročno rešilo njihov položaj.

Žerjav je opozoril, da ima Mura "lastniško nekonsolidirano strukturo" z več kot 40 institucionalnimi lastniki in "dokler tega problema ne bomo znali rešiti, bo problem Mure prisoten". Dodal je, da se je v zadnjem času zvrstilo precej nekompetentnih vodstev. "Narobe bi bilo, da v tem težkem času postavili vodstvo, ki ne bo kos reševanju problema," še pravi Žerjav.

 

Pahor je sicer poudaril, da vlada deluje enotno; da so v njej, "tako kot tukaj", nekatera razhajanja o tem, kaj bi bilo prav in kaj ne, kar da je "v teh situacijah povsem normalno, treba je samo stehtati argumente in se odločiti za prave poti". Danes se je sestala krizna skupina ministrov, ki pripravlja tretji paket ukrepov.


Vizjak: Zaradi neusklajenega delovanja podjetij v večinski državni lasti je nastala gospodarska škoda

 

Poslanec SDS Andrej Vizjak je v poslanskem vprašanju opozoril na številna podjetja v stečaju, pri tem pa izpostavil Pomurko, kjer so zaradi odklopa elektrike deloma propadle zaloge mesa. Premieru je očital, da je zaradi neusklajenega delovanja podjetij, ki so v večinski državni lasti, nastala gospodarska škoda. "Tu bi potrebovali koordinirano delovanje ministrov in bi lahko preprečili gospodarsko škodo ter z nekaterimi pomočmi rešili ta sistem, ki je po moji oceni perspektiven, je pa doživel zaradi dokazanega nekoordiniranega in neproaktivnega delovanja vlade pogrom".

 

Pahor je dejal, da so bili aktivno vključeni v pogovore z zaposlenimi skupine Mip glede možnosti reševanja njihovega položaja. S socialno pomočjo je pomagala 30 najbolj prizadetim družinam, ki so bile prizadete zaradi stečaja Mipa, je dejal Pahor. Odklop elektrike v Mipu in Pomurki je bil po njegovem posledica neplačila uporabe omrežja in neuresničenih dogovorov o ponovnem plačevanju zapadlih obveznosti. "Tako v Pomurki kot v Mipu so bili skladno z zakonodajo že en teden vnaprej opozorjeni, naj pripravijo tehnologijo tako, da ne bo gospodarske škode," je dejal premier. Po njegovih besedah je Elektro Maribor Abanki in Pomurki ponudil najem agregata ustreznih kapacitet, ampak se za to ponudbo niso odločili.


Pahorja je prepričal projekt nacionalnega preiskovalnega urada


Projekt nacionalnega preiskovalnega urada "sem si pogledal in me je prepričal", je v odgovoru na poslansko vprašanje vodje poslanske skupine LDS Boruta Sajovica na seji DZ povedal premier Borut Pahor. Kot je poudaril, bo vlada "storila vse kar je potrebno, da ga kadrovsko, finančno in drugače pripravi tako, da bo izpolnil naša pričakovanja".

 

Po besedah premiera je cilj urada ta, da bi profesionalno opravljal svoje delo pregona gospodarske kriminalitete in korupcije. Zagotovil je, da bo vlada zagotovila primerna finančna in materialna sredstva za delovanje tega urada.