Ljubljana - Predsednik državnega zbora France Cukjati je v današnji izjavi za javnost poslanske skupine še enkrat pozval, naj same pristopijo k morebitnim usklajevanjem o sestavi preiskovalne parlamentarne komisije, saj sam, kot je dejal, verjetno ne bo sklical sestanka. Mandatno-volilna komisija DZ je sicer danes na 15. december preložila rok za predlaganje članov v komisiji DZ, ki naj bi preučevala domnevno sporne prodaje deležev Kapitalske družbe (Kad) in Slovenske odškodninske družbe (Sod) v gospodarskih družbah.
"Zelo neprimerno bi bilo, če bi kakorkoli vplival na delo komisije, zato menim, da je najbolje naprej ustanoviti komisijo, nato pa začeti dogovore znotraj komisije o vsebini njenega dela, katere primere bo najprej obravnavala, koga bo klicala na zaslišanja in kako bo potekalo vodenje komisije," je povedal Cukjati.
Sestanka strank na to temo Cukjati najverjetneje ne namerava sklicati, saj to po njegovem mnenju ne bi bilo dobro. " Če je potrebno kakšno posebno dogovarjanje med poslanskimi skupinami, je najbolje, da to speljejo poslanske skupine same brez pomoči predsednika državnega zbora, kot je bilo že v navadi v prejšnjem mandatu," je poudaril Cukjati.
Cukjati pričakuje, da se bodo v komisijo vključile vse poslanske skupine. "Če posamezna poslanska skupina ne želi sodelovati in če je teh poslanskih skupin manj kot pet, potem se odredi po dva člana oz. toliko, da bo v komisiji imenovanih najmanj pet članov in pet namestnikov članov, s čimer bo izpolnjena zakonska zahteva," je še dejal Cukjati.
Potrč: Maske padajo
Z vsako takšno odločitvijo predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija maske padajo, je vodja poslanske skupine Socialnih demokratov Miran Potrč komentiral Cukjatijevo napoved, da ne bo sklical sestanka poslanskih skupin o sestavi preiskovalne parlamentarne komisije, ki naj bi preučevala domnevno sporne prodaje deležev Kad in Sod v gospodarskih družbah.
Najmanj, kar bi lahko predsednik državnega zbora storil, je, da bi sklical predstavnike vseh poslanskih skupin, s čimer bi pokazal vsaj minimalno voljo po iskanju kompromisa, tudi če ne bi vplival na iskanje rešitve, je še dodal Potrč.
S takšnim ravnanjem, ko predsednik parlamenta ne namerava sklicati sestanka, kar so predlagali v poslanskih skupinah, pa se je Cukjati kot predsednik parlamenta po besedah Potrča "jasno postavil v položaj, v katerem je samo predsednik dela parlamenta in to vladajoče večine, za pravice ostalih pa se ne zmeni". Slednje Potrč ocenjuje kot "skrajno slabo". Ostajamo odprti za pogovor, ne pa za enostranske odločitve koalicije, je še dejal Potrč, ki je ob tem tudi omenil, da je treba počakati tudi na odločitev upravnega sodišča v zvezi z njihovo tožbo zoper Cukjatija.
Kot je znano, sta vodji poslanskih skupin LDS in SD, Anton Rop in Miran Potrč, za 5. decembra vodje poslanskih skupin koalicijskih strank, Jožeta Tanka (SDS), Alojza Soka (NSi), Jakoba Presečnika (SLS) in Franca Žnidaršiča (DeSUS), pozvala na sestanek, na katerem bi poskušali najti politično soglasje za ustanovitev preiskovalne komisije. Predstavniki koalicije se sestanka niso udeležili, tako da sta Rop in Potrč predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija prosila, naj sestanek skliče on.
Iz vrst največje stranke vladajoče koalicije SDS so takrat neudeležbo na sestanku pojasnili s tem, da bi bilo smotrno, da bi morebitni posvet v zvezi z že ustanovljeno preiskovalno komisijo sklical predsednik državnega zbora.
Rop: Koalicija ne želi verodostojne komisije
Na dogajanje, povezano z ustanavljanjem parlamentarne preiskovalne komisije, se je odzval tudi Anton Rop. "To je popoln absurd in popolna farsa v nadaljevanjih," je v današnji izjavi za javnost zapisal vodja poslanske skupine LDS.
Jasno je, da ne predsednik državnega zbora France Cukjati in ne tri stranke vladne koalicije SDS, NSi in SLS, ne želijo imeti verodostojne preiskovalne komisije in ne preiskovati primera Mercatorja in tudi ne ostalih sumov oškodovanj v primeru prodaje delnic Kad in Sod ter da želijo zaščititi vlado in premiera Janeza Janšo, je še dejal Rop. Po njegovem mnenju zato ne obstaja prav nobena možnost, da bi do 15. decembra prišlo do kakršnega koli preobrata.
"Predsednik državnega zbora Cukjati ne želi posredovati pri doseganju dogovora in hkrati apelira, da bi bilo dobro, da bi dogovor dosegli. Njegove stranke, stranke katerih predsednik državnega zbora je, pa trdijo, da se brez njegovega sodelovanja in koordiniranja ne nameravajo pogovarjati o kompromisu ali dogovoru v zvezi z vodenjem preiskovalne komisije," je "absurdnost situacije" ponazoril Rop.
"Preprosto ni pripravljenosti, aroganca te sedanje oblasti je prevelika," je ugotovil Rop, ki je ob tem napovedal, da bodo v LDS počakali do izteka roka, ki ga je za predlaganje kandidatov postavila mandatno-imunitetna komisija DZ.
V LDS v takšni "absurdni preiskovalni komisiji", za katero vladajoča koalicija ni uspela pridobiti podpore niti v lastnih vrstah, ne bodo sodelovali in ne bodo predlagali svojih članov. Da bi imela komisija vsaj nekaj legitimnosti in kredibilnosti, bi morali v njej sodelovati poslanci vsaj polovice političnih strank državnega zbora, je še menil Rop.
Opozicija bo sodelovala le, če bo Mercator obravnavan prednostno
Opozicijski LDS in SD sta v enotni komisiji pripravljeni sodelovati le ob predpogoju, da bo zadeva Mercator v sklepu uvrščena absolutno prednostno na prvo mesto in da bodo preiskavo okoliščin domnevno sporne prodaje Mercatorjevih delnic vodil poslanec iz teh dveh strank. V takšno "izsiljevanje" v vrstah koalicijskih SDS, NSi in SLS ne bodo privolili.
V komisijo so sicer doslej svoje člane predlagale le tri koalicijske stranke SDS, NSi in SLS, medtem ko ostale svojih kandidatov za člane niso posredovale. S tem pa tudi niso izpolnjeni pogoji za imenovanje predsednika, podpredsednika in članov komisije na plenarnem zasedanju državnega zbora ter začetek delovanja preiskovalne komisije.