Sestre v kotu

Ponedeljkov novi dogovor med vlado in sindikati zdravstvene nege je pokazal, da ne gre le za napake računovodskih služb pri prevedbi plač,  temveč za sistemska neskladja, zato sestre ne zmorejo več.

Objavljeno
17. september 2008 22.04
Milena Zupanič, novinarka notranjepolitične redakcije Dela
Milena Zupanič
Milena Zupanič

Zgodilo se je, česar si ni nihče želel. Danes stavkajo sestre, ki skrbijo za nabolj ogrožene bolnike v centralni intenzivni terapiji Univerzitetnega kliničnega centra. Gre za sámo jedro te ustanove, v kateri najbolj usposobljeni zdravniki zdravijo najteže bolne in najhuje poškodovane iz vse države. Brez njihovega znanja, aparatur, cevk, umetne hrane, brez umetno spodbujenega dihanja - in seveda sester ob posteljah - ti bolniki ne bi preživeli. Dolga leta prenizko plačane sestre ne zmorejo več. V kot jih je potisnila plačna reforma.

 

Sestram ni lahko. Na preskušnji sta njihova poklicna etika in človečnost. Življenja osemnajstih na aparature priključenih bolnikov, ki so včeraj ležali v CIT, bodo jutri odvisna od drugih sester, stavkajoče pa bodo čakale na navodila nadrejenih. Za tako skrajni ukrep so se odločile, da bi dokazale, koliko v resnici znajo in koliko je njihovo delo v resnici vredno, čeprav nimajo visoke izobrazbe. Njihov boj je pravzaprav žalosten.

 

Za belo stavko so se odločile tudi nekatere sestre v celjski bolnišnici in morda še kje, a javnost tega ne ve. Poklicni sindikati namreč stavke najbolj obremenjenih sester v zdravstvu ne podpirajo in tudi zato prave, napovedane stavke sestre po bolnišnicah ne morejo izpeljati. Sindikati so pustili na cedilu nekatere svoje članice pravzaprav že prej, med pogajanjem za plačno reformo. Kar so pozabili takrat, so poskušali popraviti z izrednim povišanjem, dogovorjenim z vlado v ponedeljek. Toda bilo je prepozno in po mnenju najbolj obremenjenih sester tudi premalo.

 

Ravno ponedeljkov novi dogovor med vlado in sindikati zdravstvene nege je pokazal, da ne gre le za napake računovodskih služb pri prevedbi plač, kakor rad poudarja minister Virant, temveč za sistemska neskladja. Koliko takšnih neskladij bodo razkrile razočarane skupine javnih uslužbencev, se bo še pokazalo. Plačilne liste za avgust so namreč tudi najviše izobraženim javnim uslužbencem tako slabo razumljive, da si težko izračunajo dejanski pribitek oziroma odbitek ob prevedbi svoje plače. Že to je eden od razlogov, da o pozitivnem namenu in učinku plačne reforme - dvomijo.

 

Iz četrtkove tiskane izdaje Dela.