Sibirski mraz drži Slovenijo v oklepu

Meteorologinja Tanja Cegnar v prihodnjih dneh napoveduje nadaljevanje mrzlega vremena, zimskega vremena. V četrtek bo rahlo snežilo predvsem v južni polovici države, na Obali bo rahlo deževalo.

Objavljeno
07. januar 2009 11.45
Sneg in hud mraz sta presenetila tudi Berlinčane
Vladimir Jerman
Vladimir Jerman
Mag. Tanja Cegnar, svetovalka za podnebne razmere z Agencije RS za okolje, o osrednjem in v povprečju tudi najhladnejšem zimskem mesecu pravi: »Prav osrednji del januarja je običajno najhladnejši. Svetli del dneva se počasi daljša, vendar ne dovolj, da bi se to poznalo pri temperaturi zraka. Skupaj s februarjem spadata med najbolj suhe mesece, saj mrzel zrak ne more prinesti veliko vlage, ki bi se lahko izločila v obliki dežja ali snega. Čeprav so padavine po količini skromne, so lahko pogoste. Snežna odeja pripomore k nižji temperaturi, saj se njena površina ponoči intenzivneje ohlaja kot kopna tla. Zato so zelene zime navadno opazno toplejše od zasneženih. Ko nas zjutraj zebe v noge, pogosto pozabimo, da je ob mrzlih zimskih jutrih temperatura pri tleh kar nekaj stopinj nižja od tiste, ki jo merimo po standardu na višini dveh metrov in jo tudi objavljamo v medijih.«

Po pogosto meglenih nižinah je opazno bolj mraz kot v sredogorju: »Včasih je celo visoko v gorah temperatura višja kot v nižini.«

V osrednji Sloveniji je povprečna jutranja temperatura v prvi polovici januarja -5 ºCelzija, popoldne so ogreje na 1 ºC, v Prekmurju so jutra nekoliko hladnejša, okoli -7, zgodaj popoldne pa se temperatura dvigne na ledišče.

Letošnji januar

Začel se je z oblačnim vremenom, marsikje tudi s sneženjem: »Na obali prvi januarski dan še ni bil pod ničlo, nato pa so bila jutra ledena, popoldne pa se je ogrelo nekaj stopinj nad lediščem. Najbolj mrzlo je bilo nedeljsko jutro, na ljubljanskem letališču so izmerili -7 ºC. V Murski Soboti ni snežne odeje, temperatura pa je že od začetka leta pod lediščem, najbolj mrzlo je bilo tudi tam nedeljsko jutro z -12 ºC. V Ratečah, kjer imajo še vedno debelo snežno odejo, so na nedeljsko jutro izmerili kar -17 ºC. V Ljubljani imamo tanko snežno odejo, tudi tu je bilo najbolj mrzlo nedeljsko jutro z -12 ºC, a tudi ponedeljek je bil z -11 ºC zelo mrzel.«

V prihodnjih dneh pričakujemo nadaljevanje mrzlega, zimskega vremena, pravi naša sogovornica in svetuje: »Še posebno toplo se oblecite v petek in soboto zjutraj. V četrtek bo rahlo sneženje predvsem v južni polovici države osvežilo snežno odejo, vendar padavin ne bo veliko. Na obali bo rahlo deževalo.«

Lani topleje

Lanski januar je bil v Sloveniji opazno toplejši kot v dolgoletnem povprečju: »Mrzlo je bilo le na začetku meseca. V vzhodni polovici države je padavin opazno primanjkovalo, dolgoletno povprečje je bilo preseženo le na severozahodu in delno zahodu Slovenije. Sončnega vremena je bilo več kot običajno na severovzhodu države; na Primorskem in delu Koroške je sonce sijalo petino manj časa kot v dolgoletnem povprečju.«

Pa vendar januar 2008 z mrazom ni preveč skoparil: »Temperatura se je zjutraj spustila pod ledišče v Slovenj Gradcu 24 dni, 23 dni v Kočevju, 22 dni v Lescah in Ratečah. Le po 7 takih dni je bilo na obali in Krasu, 14 na Goriškem, 16 v Postojni in 18 v Mariboru. V Ljubljani so januarja 2008 našteli 16 takih dni oziroma 8 dni manj od dolgoletnega povprečja; največ hladnih dni je bilo januarja 1964, ko so bili hladni vsi januarski dnevi, v letih 1954, 1966, 1968, 1981 in 2000 ni bil hladen le po en dan.«

Pasti zimskega vremena

O tem, kako bomo najbolje shajali z mrazom, Cegnarjeva pravi: »Pogosto je v ogrevanih prostorih presuh zrak. Če ob zračenju v prostor spustimo mrzel zunanji zrak, je ta lahko celo nasičeno vlažen, vendar se bo njegova relativna vlažnost, ko ga segrejemo na sobno temperaturo, zmanjšala in za občutljiva dihala bo dražeče suh. Priporočljivo je, da v mrzlem obdobju uporabljamo nekoliko bolj mastne kreme kot sicer, oblačimo pa se tako, da lahko odvečno obleko v ogrevanih prostorih odložimo. V mrzlih zimskih dnevih se manj zadržujemo na prostem in tudi to je lahko vzrok za pogostejše okužbe, kot so prehladi in druga nalezljiva obolenja dihal. Raziskave kažejo, da se ljudje, še posebno v mestih, glede na mraz premalo oblečejo. Deloma zato, ker se na prostem zadržujemo kratek čas. Napačno bi bilo, če bi se v zimskih dnevih odpovedali gibanju na prostem, primerno se oblecimo in si privoščimo sprehod po mrzlem zimskem zraku, najraje zgodaj popoldne, ko najhujši mraz navadno popusti.«

Več v Slovenskih novicah!