Simoniti ima 30 dni časa

Predsednik DZ France Cukjati je ministru za kulturo Vasku Simonitiju poslal vloženo interpelacijo o njegovem delu in mu določil 30-dnevni rok za odgovor.

Objavljeno
26. september 2006 19.36
Minister za kulturo Vasko Simoniti
Ljubljana – Predsednik DZ France Cukjati je danes poslal v ponedeljek vloženo interpelacijo o delu ministra za kulturo Vaska Simonitija vsem poslankam in poslancem ter interpeliranemu ministru. Hkrati mu je določil 30-dnevni rok za odgovor, so sporočili iz DZ. Na ministrstvu za kulturo pa so povedali, da bo Simoniti izjavo glede interpelacije dal v prihodnjih dneh. Generalni direktor RTV Anton Guzej je v odzivu na interpelacijo dejal, da je to "bolj politična zadeva".

Guzej je po današnji seji programskega sveta RTV, ki je dal soglasje k novemu statutu RTV, povedal, da interpelacije še ni prebral in je ne more komentirati. Meni pa, da je to "bolj politična zadeva". Več o tem bo lahko povedal čez nekaj dni.

Možina in Vasle zavračata očitke

Direktor TV Slovenija Jože Možina je zavrnil očitek o vpletanju politike v delovanje RTV. Meni tudi, da zamuda pri sprejemanju statuta ni "nič katastrofalnega". To je kljub vsemu v vsej zgodovini RTV najhitreje sprejeti statut, je poudaril. Glede kadrovanja pa je dejal, da bodo v skladu z načrtom kadrovali izključno po sposobnosti in po tem, kdo koliko obeta, ne pa po tem, kakšne politične barve je. "To bo javnost tudi kmalu videla," napoveduje Možina. "Ne sprašujemo politikov, koga naj kam nastavimo," je še zatrdil. Direktor Radia Slovenija Vinko Vasle bo lahko natančnejši odgovor podal, ko bo interpelacijo "videl". Vendar je glede poglavitnih očitkov, povezanih z RTV, dejal, da "absolutno ne držijo".
Interpelacija na 58 straneh

Kot je znano, je skupina poslancev LDS v ponedeljek v parlamentarno proceduro vložila interpelacijo o delu in odgovornosti ministra Simonitija, v kateri mu na 58 straneh očitajo razkorak med obljubljenim in dejanskim stanjem po sprejetju zakona o RTV Slovenija, ki se ne izvršuje, ter politični vpliv na RTVS in ostale medije prek državnih subvencij.

V zvezi z neizvajanjem zakona o RTV opozarjajo na tretji parlamentarni program, zamude pri sprejetju statuta, nespoštovanje programskih obveznosti predvajanja oddaj za romsko skupnost in zamude s projektom digitalizacije. Omenjajo tudi neizpolnjene obljube v okviru referendumske kampanje o zakonu o RTVS, in sicer da bo RTV prispevek nižji in da bo program izboljšan.