Simoniti: Očitki LDS so brezpredmetni

Ministrstvo za kulturo bo očitke v interpelaciji, ki jo je poslanska skupina LDS vložila zoper ministra Vaska Simonitija, zavrnilo kot brezpredmetne. Interpelacijo je komentiral tudi Janša.

Objavljeno
28. september 2006 20.50
Janez Podobnik
Ljubljana - Ministrstvo za kulturo bo vsebino interpelacije, ki jo je poslanska skupina LDS vložila zoper ministra Vaska Simonitija, podrobno preučilo, na očitke v njej pa v postavljenem roku argumentirano odgovorilo ter jih zavrnilo kot brezpredmetne, je sporočila Nina Orel iz službe za odnose z javnostmi ministrstva za kulturo. Kot je še sporočila, so na ministrstvu za kulturo besedilo interpelacije zoper ministra Simonitija prejeli v torek.

Janša: Interpelacija le "spisek jadikovanj" LDS

Premier Janez Janša je na današnji novinarski konferenci dejal, da je "razočaran nad opozicijo in koliko časa napoveduje resno interpelacijo, potem pa dobimo nek spisek jadikovanj, ki smo jih poslušali že vse od referenduma, ki so ga izgubili". Kot pravi, gre v interpelaciji le za stvari, s katerimi se LDS ne strinja in je prepričan, da "bo imelo ministrstvo za kulturo zelo lahko nalogo, ko bo interpelacijo zavrnilo".

V skladu z zakonom je možno interpelacijo vložiti zaradi kršitve ustave ali zakonodaje. Zato tudi če bi bilo res vse tisto, kar piše v gradivu, interpelacija zoper ministra za kulturo Vaska Simonitija ne bi bila upravičena. Ne gre namreč za kršitev zakona, je ocenil predsednik vlade.

Kot je znano, LDS v interpelaciji ministru za kulturo med drugim na 58 straneh očitajo razkorak med obljubljenim in dejanskim stanjem po sprejetju zakona o RTV Slovenija, ki se ne izvršuje, ter politični vpliv na RTVS in ostale medije prek državnih subvencij. V tekstu so še očitki glede politike do Kobilarne Lipica in upravljanja Blejskega gradu ter "škodljivega političnega kadrovanja" v javnih zavodih.

Skupina poslancev LDS je interpelacijo v parlamentarno proceduro vložila v ponedeljek, ministru pa je predsednik državnega zbora France Cukjati v torek določil 30-dnevni rok za odgovor na očitke.

LDS: Interpelacija je ustrezna

V LDS upajo, da bo minister za kulturo Vasko Simoniti resno preučil besedilo interpelacije in ga ne bo tako arogantno zavračal, kot ga zavrača predsednik vlade Janez Janša, je v današnjem odzivu na premierove besede dejala poslanka LDS Majda Širca. Njen poslanski kolega Pavel Gantar pa je dodal, da jih veseli, da je predsednik vlade razočaran nad opozicijo, saj bi bili razočarani, če bi bilo drugače.

"Ne vem, kje živi naš predsednik vlade. Dovolj je, da odpre gumb na televizijskem sprejemniku in strani časopisov, ki jih kontrolira on sam neposredno politično ali pa preko prijateljev v gospodarskih družbah".

Po Gantarjevih navedbah se namreč program na javni RTVS spreminja na slabše; v javnih informativnih oddajah ni soočanj z vladnimi mnenji, ni predstavljanj mnenj opozicije, pa tudi sam čas informativnih oddaj se skrajšuje.

Gantar je bil kritičen tudi do Janševe navedbe, da je v skladu z zakonom možno interpelacijo vložiti zaradi kršitve ustave ali zakonodaje, za kar pa v tej interpelaciji ne gre. Kot odgovarja premieru, je "nenavadno, da predsednik vlade sploh ne ve, kakšen je pravni in politični institut interpelacije, čeprav je sam vložil kar nekaj interpelacij".

V LDS opozarjajo, da je institut interpelacije sredstvo političnega nadzora nad delom vlade ali posameznih ministrov. Poslanci LDS pa v tej interpelaciji postavljajo vprašanja, kaj minister ni storil, pa bi moral; kaj je storil, pa ne bi smel, navajajo pa tudi, kje je kršil zakon. Zakon je bil namreč po Gantarjevih besedah kršen v več točkah, najbolj evidentno, ko gre za zahtevo po tretjem parlamentarnem TV programu, ki pa ga ni.

Širca se je sicer odzvala tudi na Simonitijeve besede, da je interpelacija brezpredmetna. Pri tem se je vprašala, ali so brezpredmetni uvajanje cenzure v medije v letu 2006, podpisovanje škodljivih in pravno zgrešenih pogodb, krnjene kulturne dediščine in krajine ter škodljivo kadrovanje. V LDS se sprašujejo tudi, ali je brezpredmetno ustvarjanje takih razmer na javni RTVS, kjer se uslužbenci bojijo že svoje lastne sence.

Podobnik: LDS z interpelacijo izbrala napačno tarčo


V SLS interpelacije ministra za kulturo ne nameravajo podpreti, je na današnji novinarski konferenci poudaril vodja poslanske skupine Jakob Presečnih. Čudi jih, da so jo v LDS zgradili predvsem na zakonu o RTV Slovenija, ki je bil potrjen - čeprav z minimalno večino - na referendumu. Predsednik SLS Janez Podobnik pa je ocenil, da se je interpelacija usmerila v napačno smer: "Tarča je napačna in sredstvo je napačno ," je dejal.

Očitki v interpelaciji so enaki, kot jih je LDS navajala že v času sprejemanja zakona in kasneje v predreferendumski kampanji, je še opozoril Presečnik. Podobnik pa je dodal, da se je interpelacija usmerila v napačno smer, saj je po njegovem prepričanju izpostaviti program na RTVS kot eno osrednjih vsebin napačno. Sicer pa je menil, da celotna ministrska ekipa dobro dela.

Glede na napovedi opozicije bo to očitno prva v nizu interpelacij, je dejal Presečnik. Podobnik pa je ob tem ocenil, da "če bo opozicija preveč uporabljala sredstvo interpelacije, ga bo razvrednotila". Po njegovem prepričanju namreč obstajajo še drugi mehanizmi, če stranka meni, da nek minister dela slabo.

Skupina poslancev LDS je interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za kulturo Vaska Simonitija v parlamentarno proceduro vložila v ponedeljek, minister pa ima v skladu s pravili najmanj 15 dni časa za odgovor na očitke.

Poslanci LDS Simonitiju v interpelaciji na 58 straneh očitajo razkorak med obljubljenim in dejanskim stanjem po sprejetju zakona o RTV Slovenija, ki se ne izvršuje, ter politični vpliv na RTVS in ostale medije prek državnih subvencij. V tekstu so še očitki glede politike do Kobilarne Lipica in upravljanja Blejskega gradu ter "škodljivega političnega kadrovanja" v javnih zavodih.