Sindikati in delodajalci za pogajanja

Predstavniki sindikatov in delodajalcev so se zavzeli za upoštevanje dosedanje prakse pogajanj o novem socialnem sporazumu 2006 - 2009. Vladi bodo predlagali, da se pogajanja začnejo že januarja.

Objavljeno
12. december 2005 16.15
Janez Drobnič
Predstavniki sindikatov in delodajalskih združenj so se na današnjem sestanku za začetek pogajanj o novem socialnem sporazumu 2006 - 2009, ki je v organizaciji štirih sindikalnih central potekal v prostorih Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), zavzeli za upoštevanje dosedanje prakse pogajanj. Vladi, ki se današnjega sestanka ni udeležila, bodo predlagali, da se pogajanja začnejo že januarja, potekala pa naj bi vsak ponedeljek.

Na povabilo sindikalnih central - ZSSS, Konfederacije sindikatov 90 Slovenije, Konfederacije novih sindikatov Slovenije - Neodvisnost in Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam - so se odzvali v gospodarski in obrtni zbornici ter v Združenju delodajalcev Slovenije in Združenju delodajalcev obrtnih dejavnosti Slovenije. "Izmenjali smo poglede in pričakovanja zlasti o poti, kako priti preko pogajanj do socialnega sporazuma," je po sestanku povedal predsednik ZSSS Dušan Semolič.

"Zavzeli smo se za to, da bi upoštevali dosedanjo prakso pogajanj, saj že imamo sklenjena dva socialna sporazuma. Ponovili smo naša pričakovanja, da gre za socialni sporazum enakopravnih partnerjev," je dejal Semolič.

Dogovorili so se tudi za začetek dvostranskih pogovorov o politiki plač v zasebnem sektorju za naslednje leto. "Ta dogovor sedaj poteče in prav je, da ne čakamo na zaključek pogajanj o socialnem sporazumu, ampak da se pogajamo vzporedno, tako da bi tudi ta pogajanja začeli januarja," je pojasnil predsednik ZSSS.

Semolič je potrdil, da so predlog izhodišč, ki ga je vlada pripravila in sprejela minulo sredo, v ZSSS že prejeli. Na vprašanje, ali že imajo pripravljene pripombe na vlada izhodišča, k čemur jih je pozvala tudi vlada, je Semolič odgovoril: "Socialni sporazum ne nastane tako, da dajemo predloge na vladni predlog. Tekst socialnega sporazuma mora nastati v skupnem dialogu. To so le njihova izhodišča."

Hkrati je znova poudaril, da socialni sporazum ne sme biti sredstvo za uresničevanje vladnih reform. "Gre za dogovor med enakopravnimi partnerji, ki naj odgovori na vprašanja, kako razvijati Slovenijo glede na izzive globalizacijo in zahteve revidirane lizbonske strategije."