Sindikati odločno proti enotni davčni stopnji

Sindikati pozivajo vlado, naj umakne predlog o uvedbi enotne davčne stopnje, saj naj bi ta objektivno ogrožal razpravo o ključnih razvojnih vprašanjih Slovenije.

Objavljeno
07. februar 2006 20.29
Jože P. Damijan
Ljubljana - Sindikati, združeni v protest proti vladnim reformam novembra lani, pozivajo vlado, naj formalno umakne predlog o uvedbi enotne davčne stopnje iz postopkov in dnevnih redov, ker ta po njihovem mnenju objektivno ogroža razpravo o ključnih razvojnih vprašanjih Slovenije. "V zadnjih dneh smo slišali številne argumente proti njeni uvedbi, zato pričakujemo, da bo vlada ta projekt oz. grožnjo po tem eksperimentu umaknila," je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.

"Slovenija je na pomembni točki; 26. novembra lani je bilo izrečeno resno opozorilo, da se bomo sindikati proti enotni davčni stopnji, če bo potrebno, uprli tudi z referendumom," je bil na današnji novinarski konferenci ZSSS na temo Ali bomo v Sloveniji kljub resnim pomislekom slovenskih in tujih strokovnjakov vseeno uvedli enotno davčno stopnjo? odločen Semolič.

Ob tem je izrazil upanje, da bodo to slišali reformatorji, " politiki pa bi morali to opozorilo slišati še pravočasno ". "Če niso slišali sindikalnih argumentov in velike večine stroke (ekonomistov, sociologov, politologov), upam, da so poslušali in slišali vsaj argumente strokovnjakov na mednarodnem forumu," je poudaril Semolič.

Sindikati se bodo po njegovih besedah o trenutku formalne napovedi referenduma glede enotne davčne stopnje dogovorili skupaj. "Zagotovo pa bo to dejanje povezano ali z uvedbo zakonodajnega postopka ali s kakšno drugo nesporno, nedvoumno odločitvijo vlade, da se gre v uvedbo enotne davčne stopnjo, " je napovedal.

Semolič: Umik enotne davčne stopnje zahteva večina sindikatov

Socialni partnerji bodo po njegovih pričakovanjih o davčni zakonodaji za pogajalsko mizo govorili čez 14 dni, umik enotne davčne stopnje pa po njegovih navedbah zahteva večina sindikatov. "Grožnja posledic enotne davčne stopnje visi od prvega poglavja socialnega sporazuma naprej," je dejal in zagotovil, da sindikati, združeni na novembrskem protestu, ne bodo podpisali socialnega sporazuma, ki bi omogočil njeno uvedbo.

Semolič je prepričan, da socialni sporazum omogoča vladi, da "iz tega konflikta izide kot resen socialni partner, ki se z umikom projekta enotne davčne stopnje zaveda, da je v nekaterih ključnih stvareh potreben socialni dialog, ki je pomemben razvojni kapital te družbe".

“Opozarjajo nas tudi tuje mednarodne inštitucije”

Kot je povzel, so opozorila pred uvedbo enotne davčne stopnje prišla tudi s strani Mednarodnega denarnega sklada, Evropske banke za obnovo in razvoj ter uglednih politikov, nazadnje pa jih je bilo slišati na Mednarodnem akademskem forumu, ki je na temo enotne davčne stopnje konec minulega tedna potekal na Bledu.

Stališče sindikatov do enotne davčne stopnje je znano: "Najodločneje ji nasprotujemo, ker smo prepričani, da bi bilo to, da bi uvedli nekaj, kar ne sodi v razvitost Slovenije na ekonomskem in socialnem področju, izjemno velika napaka," je ponovil Semolič.

Enotna davčna stopnja bi, kot je orisal, zagotovo pomenila poslabšanje življenjskega standarda za 70 odstotkov ljudi. Z njo bi se Sloveniji znižala konkurenčna sposobnost, saj bi prizadela nekatera področja, zlasti kmetijstvo, živilsko predelovalno industrijo, turizem, gostinstvo, zdravstvo, kulturo itd., je nanizal Semolič.

Ob tem je med drugim povzel besede angleškega strokovnjaka Richarda Murphyja iz londonske družbe Tax Research, ki jih je izrekel na Mednarodnem akademskem forumu na Bledu, da je " enotna davčna stopnja trojanski konj za znižanje davčnih obremenitev bogatih, pot v popolno oprostitev kapitala in škoduje državi ".

Na forumu so po njegovih besedah nekateri strokovnjaki, ki ne prihajajo iz držav z enotno davčno stopnjo, pozvali Slovenijo, naj je ne uvede. "Spisek držav, ki jo ima, je ilustrativen - imajo jo Hong Kong, Bolivija, Jamajka, Rusija, Estonija, Litva, Latvija, Slovaška, Romunija, Gruzija," je naštel Semolič in dodal, da ta seznam "opozarja, naj se mu ne priključimo. Opozorilo se nam zdi upravičeno," je sklenil Semolič.

Minister Damijan zanikal navedbe sindikata

Napovedi, da bi enotna davčna stopnja pomenila poslabšanje življenjskega standarda, preprosto ne držijo,” pa je v odzivu na današnjo novinarsko konferenco ZSSS povedal minister za razvoj Jože P. Damijan. Dodal je, da si bo vlada prizadevala doseči dogovor okrog davčne ureditve v Sloveniji, vendar je za to potreben partnerski dialog.

Kot so sporočili iz službe vlade za razvoj, se je vlada konec novembra zavezala, da bo preučila možnosti uvedbe enotne davčne stopnje in v tej smeri danes tudi dela. "Mislim, da moramo upoštevati konkretne izračune, ki so edina prava osnova za pogovore. Dosedanji izračuni kažejo, da se zaradi uvedbe enotne davčne stopnje pri dohodnini nikomur ne bi poslabšal življenjski standard," je dejal Damijan, ki je vlogo in delovanje sindikatov sicer označil za povsem legitimno.

Neto prejemki naj bi ostali nespremenjeni, z zvišanjem splošne olajšave pri dohodnini pa bi lahko v celoti nadoknadili tudi morebitno zmanjšanje kupne moči zaradi morebitnega dviga cen hrane ob enotni stopnji DDV, je dejal. Rezultati študijo o vplivu enotne davčne stopnje na različne gospodarske panoge, ki jo pripravlja ministrstvo za finance, naj bi bili sicer znani konec marca.

"Sindikati že ves čas izkazujejo nasprotovanje enotni davčni stopnji, čeprav se pogajanja o davčnem sistemu v okviru socialnega sporazuma za obdobje 2006 - 2009 sploh še niso začela. Vlada je že večkrat poudarila, da si bo prizadevala doseči dogovor tudi okrog davčne ureditve v Sloveniji. Vendar dogovor glede tega lahko temelji le na podlagi konkretnih izračunov in partnerskega dialoga o vseh odprtih vprašanjih," je še povedal Damijan.