Člani strokovnega sveta so večinoma ministri pretekle vlade iz vrst SDS, družbo jim delajo tudi nekdanji ministri iz NSi; denimo Lovro Šturm (pravosodje) ali Marjeta Cotman (sociala). In kot zanimivost - v strokovnem svetu sodeluje tudi Dimitrij Rupel, ki bo skrbel za zunanje in evropske zadeve. V SDS se očitno Ruplu, ki je tudi svetovalec in posebni odposlanec predsednika vlade Boruta Pahorja, niso odrekli. Glasu proti ni bilo, je pojasnil Janša, ker se zavedajo, da morajo ta čas združevati moči.
O ustanovitvi strokovnega sveta sta se na ponedeljkovem srečanju dogovarjala s predsednico NSi Ljudmilo Novak, je pojasnil Janša in dodal, da sodelovanje med SDS in NSi ni nikoli zastalo, kljub špekulacijam o nesporazumih.
Na vprašanje, ali je strokovni svet že tudi vlada v senci, Janša odgovarja, da so njihove ambicije večje. »Strokovni svet ne bo zgolj ocenjeval dela vlade, ampak tudi predlagal vzporedne in boljše rešitve,« poudarja prvak opozicijske SDS. Prva naloga novega organa bo v dveh mesecih organizirati kadrovski potencial SDS, ker, kot priznava, se v preteklem obdobju zaradi preobilice dela niso dovolj intenzivno ukvarjali z ljudmi. Nato pa se bodo aktivno vključili v zakonodajni postopek poslanske skupine SDS in po potrebi tudi v partnerstvo za razvoj.
Predsednik strokovnega sveta je Janša, podpredsednik Milan Zver, ki je pristojen za šolstvo, v ekipi so tudi Gregor Virant (javna uprava) pa Žiga Turk (razvoj), Vasko Simoniti (kultura), Peter Groznik (finance), Dragutin Mate (notranje zadeve) in Zofija Mazej Kukovič (zdravje). Vseh »ministrstev« je 17.