Ljubljana – LDS je treba prenoviti in sestaviti prepričljivo liberalno stranko, ključna pa je vrnitev k temeljnim liberalnim izhodiščem, ocenjuje kandidat za predsednika stranke, poslanec Jožef Školč . Tekma za vrh bi se morala vrteti predvsem okrog vprašanja, kako kdo vidi položaj LDS v prihodnje, je na današnji novinarski konferenci dejal Školč in dodal, da pri kandidaturi ne išče podpore različnih struj znotraj LDS, ampak ga bolj zanima, kaj lahko pomeni liberalna demokracija v Sloveniji.
Po njegovem mnenju potrebujejo v stranki resen programski premislek o začetkih pred 15 ali 16 leti in o vsem, kar se je zgodilo v tem času. Pri tem ne gre za neko nostalgično vračanje na pota stare slave, ampak bolj na idejo o tolerantni in odprti družbi, kar je mogoče LDS v zadnjih letih malo opustila, je povedal Školč. Zato kongres vidi predvsem kot priložnost, da se o tem razmisli in odloči.
Bistveno izhodišče liberalizma je temeljna svoboda v vseh izvedenkah, med pomembnejšimi pa so še minimalna država in omejevanje politike, ločitev države in civilne družbe ter ločenost države in cerkve kot posvetne in duhovne oblasti, je temeljna programska izhodišča svoje kandidature pojasnil Školč. Zelo pomembna se mu zdi tudi izguba vpliva države na javni sektor in gospodarstvo, ob tem pa vztraja na prepričanju, da je največja blaginja tista, ki jo državljani lahko zagotovijo sami zase, samo če svobodno uveljavljajo svoje interese.
Svetovalec predsednika republike Ivo Vajgl in evropski poslanec Jelko Kacin po besedah Školča nista slabša kandidata za prvega moža LDS, ampak sta drugačna. Sam predvsem razmišlja o pravih stvareh, poudarja Školč. "Izkušnje, sicer zelo različne, imamo vsi, sam pa sem bil gotovo najbolj zvest stranki, kar pomeni tudi, da ne prihajam in odhajam," je dodal Školč.
Če bo na kongresu prišlo do drugega kroga glasovanja in če se sam tja ne bo uvrstil, ne namerava podpreti nobenega od sedanjih protikandidatov. Kot je pojasnil, je izbira na delegatih, sam pa verjame predvsem v svobodno voljo posameznika.
Na novinarsko vprašanje je Školč zavrnil še nekatere namige v medijih o morebitnem vstopu LDS v vladno koalicijo. Stranka na to ni pripravljena in tudi večinsko mnenje znotraj LDS temu nasprotuje, zato gre za umetno dilemo, je pojasnil Školč.