Vladajoča koalicija pripisuje očitno največji pomen privatizaciji Nove Kreditne banke Maribor in Telekoma. Izbira prioritet ni naključna. Obljube o privatizaciji NKBM in njeni preobrazbi v perspektivno "vseslovensko" banko so bile stalnica oblastnih prizadevanj in političnega dobrikanja Štajercem v letih prejšnjih volitev in koalicij. Prejšnja oblast svojih načrtov v dveh mandatih ni uresničila, pa tudi nova koalicija je porabila kar leto in pol, da je končno postavila na mizo privatizacijo druge največje slovenske banke, ki je 100-odstotno v državni lasti ter tržno, kadrovsko in finančno stagnira. Upamo, da jo bo izpeljala.
Zgodba o privatizaciji Telekoma je drugačna, tudi tu pa je država nekoč – za časa razcveta e-ekonomije – že zamudila najboljšo priložnost za prodajo po najvišji ceni. Vsekakor pa bo privatizacija Telekoma za vlado politično koristna, če nič drugega, bo lahko z njo poplačala in razveselila tiste volivce, ki so vlagali v telekomunikacijsko omrežje.
Bolj zapletene privatizacijske zgodbe, ki ne prinašajo tako konkretnega političnega dobička (nadaljevanje privatizacije NLB), bodo očitno še počakale. Sicer pa je gospodarski kolegij vlade v ponedeljek načelno podprl umik Soda in Kada iz aktivnega lastniškega upravljanja v podjetjih, pri tem pa za najpomembnejše družbe niso določili roka prodaje, pa tudi sicer so predlogi vladnih svetovalcev dokaj ohlapni.
Vlada je v poldrugem letu zelo malo naredila za uresničitev predvolilnih obljub o preglednem umiku države iz gospodarstva. Je pa zagnano uporabljala podedovano lastniško infrastrukturo Kada in Soda za zavzemanje nadzorniških in upravljalskih pozicij v strateško najpomembnejših podjetjih in finančnih družbah. Tudi zato Slovenija še vedno nosi neslavno oznako države z največjim, skoraj polovičnim deležem države v gospodarstvu. Upravljanje državne lastnine in tržnih naložb Kada in Soda, ki so po naših izračunih samo v najboljših podjetjih vredne vsaj 400 milijard tolarjev, pač zbuja skomine vsaki oblasti. To kaže tudi dozdajšnji "umik" države iz gospodarstva. Od vlade, ki je obljubljala liberalizacijo gospodarstva, smo pričakovali več.