Ljubljana - Slovenija bo skupaj z nekaterimi evropskimi članicami zveze Nato kupila štiri ameriška transportna letala tipa C-17, soudeležba pa bo Slovenijo stala med 14 in 19 milijonov dolarjev, je v torek v Kuvajtu za slovenske medije povedal obrambni minister Karl Erjavec. Slovenija naj bi sodelovala s še 14 članicami Nata, ki se jim bo po predvidevanjih pridružila tudi Norveška. Uradno naj bi ta načrt predstavili konec meseca na vrhu zveze Nato v Rigi.
Erjavec, ki se skupaj s premierom Janezom Janšo in številčno vladno-gospodarsko delegacijo mudi na obisku v Kuvajtu, je pojasnil, da Slovenija letno potrebuje približno letno 60 ur letenja s temi letali, od katerih so tri že kupljena, o enem pa se še pogovarjajo. Erjavec je dodal, da bo slovenska soudeležba pri nakupu znašala od 14 do 19 milijonov dolarjev, za ure letenja pa bo morala Slovenija plačati posebej. Na Mors so za torkovo izdajo časnika Dnevnik medtem povedali, da slovenske posadke letal ne bodo upravljale.
Pobuda o skupnem nakupu tovornih letal je prišla iz Velike Britanije, Slovenija pa se ji je pridružila, tako kot nekatere druge države, ki same ne morejo kupiti teh letal, je dejal Erjavec in dodal, da gre za drugo največje tovorno letalo na svetu ameriškega proizvajalca Boeing.
Pri tem ne gre zgolj za klasičen nakup letal, ampak za zakup ur v strateških transportnih silah zveze Nato, ki se bo posledično letno odražal v nakupu določenega števila letal glede na ciklus ur. Vsaka država bo imela nato v življenjskem obdobju letal pravico izkoriščati to število ur.
ZDA so napovedale nakup tisoč ur letno, Švedska 550, Nizozemska 500, Italija 300, Danska 200, Romunija 180, Poljska 150, ostale države pa manj kot sto ur letno, je poročal radio.
Letala C-17 bodo namenjena za nacionalne potrebe držav, ki bodo sodelovale pri nakupu, ter za operacije zveze Nato, EU in Združenih narodov ter za pomoč pri večjih naravnih katastrofah. Agencija za logistiko zveze Nato se za nakup že pogaja z ameriškim Boeingom, zaradi nujnih potreb po zračnem transportu pa želijo države s pogajanji zaključiti do konca leta, pri čemer naj bi bil prvi C-17 dobavljen do sredine prihodnjega leta, je še poročal Dnevnik.