Ljubljana in slovenska Istra ostajata slovenski nepremičninski eldorado. Zakaj so cene tukaj najvišje, odgovarja Edmond Petrovič iz izolske agencije Investmond: »Zato ker je na trgu tukaj najmanj parcel, stanovanj in predvsem dobrih hiš, ker so prostorske možnosti omejene in je res dobrih nepremičnin malo. Podatek o oglaševanih hišah ne pove vsega. Samo v naši agenciji zdaj oglašujemo 35 razkošnih hiš na obalnem območju, dražjih od milijon evrov. Toda prodajamo še več kot 20 nepremičnin, ki jih ne oglašujemo v Sloveniji, ker si tega prodajalci ne želijo. Prodajamo jih samo v tujini ali prek razvejene posredniške mreže, ki jo imamo od Rusije, Ukrajine, Kitajske do evropskih in afriških držav,« pravi Petrovič. Če je torej na portalu nepremicnine.net najdražja hiša naprodaj za 3,6 milijona evrov, ima Investmond v tujini oglas tudi za hišo iz Portoroža, ki jo ponujajo za šest milijonov evrov.
Za pravljične vile cena do neba
Še najbolj »filmska« je zgodba o neuspešni prodaji pravljično nedosegljivega razkošja. »Nekdo je oglaševal prodajo verjetno najlepše portoroške vile za 11 milijonov evrov. Ko se je pojavil kupec, je prodajalec najprej zvišal ceno na 20 milijonov evrov. Izjemno bogat tujec je iz čistega kljubovanja v krepko višjo ceno privolil, toda prodajelec, zelo premožen Slovenec, si je spet premislil in hiše na koncu ni bil pripravljen prodati niti za ponujenih 25 milijonov evrov. Šlo je za soočenje dveh premožnih egov, v naši agenciji pa smo bili zelo jezni, ker smo ostali brez potencialnega milijona evrov provizije,« pravi Petrovič. Njegovi agenciji je pred nekaj meseci uspelo prodati portoroško hišo za 1,1 milijona evrov. »V tem letu smo prodali tri tako drage nepremičnine,« zagotavlja Petrovič. Trg se je v zadnjem letu popravil za 100 odstotkov, cene so se letos zvišale za deset do 15 odstotkov. Dobrih nepremičnin ni ali pa so res redke. Hiše, ki bi, denimo, imela 800 kvadratnih metrov, hektar zemljišča, razgled na morje in peš dostop do obale, preprosto ni. Za takšno parcelo bi ponudili milijone.«
Med kupci prevladujejo tujci, kajti za veliko bogatih Slovencev velja, da skrivajo denar ali pa so prepričani, da si vilo lahko zgradijo sami za precej manj denarja, kot ga za že zgrajene zahtevajo prodajalci. Slabih tisoč kvadratnih metrov veliko parcelo je na Obali mogoče dobiti za 200.000 do 300.000 evrov, gradnja hiše pa stane še približno toliko, odvisno od velikosti ter vgrajenih materialov in tehnologij. Prodajalci so večinoma domačini, ki svoje hiše nemalokrat precenijo. Izjema je bila pred nekaj meseci hiša nad Piranom, ki so jo prodali za malo manj kot 900.000 evrov. Prodali so jo v enem mesecu, pove Nataša Hergold iz Agencia nepremičnine. Prodajalec je postavil realno ceno, kupil pa jo je tujec, ki je štiri leta iskal takšno hišo na Obali.
Vila Solei Foto: Osebni arhiv
Ključni bodo odnosi z Rusijo
Drugačen je primer Vile Parecag, ki jo je nepremičninski podjetnik za trg zgradil v času nepremičninske krize in jo leta 2013 dogradil. Ker kupca ni, jo je začel oddajati. Poleti je bila na booking.com na voljo za 550 evrov na dan, v njej so posneli tudi del ene od znanih slovenskih TV-nadaljevank. Prej ali slej bo prodajalec ceno znižal ali pa se bo trg tako razvil, da se bo našel kupec zanjo. »Vse je odvisno od razmer v svetu, od odnosov med ZDA, Evropo in Rusijo. Če se bodo odpravile sankcije proti Rusiji in se odnosi otoplili, kar vsi pričakujemo, potem bodo cene še naraščale. Doslej so največ k višjim cenam prispevale banke, ki so lajšale dostop do kapitala,« pravi Petrovič in z njim se strinja tudi prodajalec in lastnik portoroške Vile Solei. Sam ima v Portorožu dve hiši in velik del leta živi na Floridi. Ene ne potrebujejo in jo je več let prodajal za 3,6 milijona, zdaj je ceno znižal na 2,7 milijona evrov.
Vile Parecag, ki se prodaja za 2.8 milijonov evrov Foto: Argiv Agencie
Nepremičninarka Nataša Hergold pravi: »Tri četrtine kupcev je tujcev, a tudi Ukrajinci in Rusi zdaj kupujejo bolj premišljeno. Kupiti želijo nepremičnine, ki jih bodo nekoč lahko spet unovčili. Veliko hiš je precenjenih. Mnoge bi prodali takoj, če bi ceno znižali na pol ali vsaj za 40 odstotkov.« Nepremičninarjem previsoke cen niso všeč, saj si provizijo zaslužijo le, če je posel sklenjen.
V pol leta za skoraj milijardo nepremičninskih poslov
Geodetska uprava je v svojem zadnjem poročilu navedla, da so v Sloveniji v prvem polletju sklenili 16.500 nepremičninskih poslov v skupni vrednosti 950 milijonov evrov. V primerjavi s prvim polletjem lani se je število poslov povečalo za 16 odstotkov, vrednost pa za kar 26 odstotkov, a glede na drugo polletje leta 2007 je bila vrednost prometa še vedno 17 odstotkov nižja, čeprav je bilo poslov za petino več. V primerjavi z najbolj kriznim letom 2009 je bila vrednost sklenjenih poslov višja za 68 odstotkov. Letos so prodali 18 odstotkov več stanovanj in 15 odstotkov več hiš kot v prvem polletju lani, 23 odstotkov več je bilo prodanih tudi gradbenih parcel.
Vir:Infografika Delo