Slovenija in Vietnam za krepitev sodelovanja

Zunanji minister Rupel je zaključil uradni obisk v Vietnamu. Z vietnamskim kolegom sta podpisala protokol o sodelovanju med zunanjima ministrstvoma.

Objavljeno
05. junij 2006 18.19
Dimitrij Rupel
Hanoi - Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes v Hanoiju sestal z vietnamskim kolegom Nguyen Dy Nienom. Govorila sta o krepitvi dvostranskih stikov med državama, k čemur bi po mnenju Rupla pripomogla čimprejšnja akreditacija veleposlanikov v obeh državah. Ministra sta tudi podpisala protokol o sodelovanju med zunanjima ministrstvoma obeh držav. Rupel se je ob koncu obiska v Vietnamu sestal še s prvim namestnikom predsednika vlade Nguyen Tan Dzungom.

Rupel je na srečanju z vietnamskim kolegom opozoril, da dvostranski odnosi med državama doslej niso bili posebej intenzivni. Da bi jih okrepili, tako na političnem kot gospodarskem področju, je sogovorniku predlagal čimprejšnjo akreditacijo veleposlanikov v obeh državah. Nguyen je izrazil naklonjenost skorajšnji akreditaciji slovenskega nerezidenčnega veleposlanika v Hanoiju in napovedal skorajšnjo akreditacijo vietnamskega nerezidenčnega veleposlanika v Ljubljani. Vietnam je namreč doslej s Slovenijo komuniciral preko svojega veleposlaništva v Budimpešti, so dejali viri v slovenski delegaciji.

MZZ je sicer 9. maja letos zaprosilo Vietnam za agrema za nerezidenčnega veleposlanika s sedežem v Pekingu Marjana Cencena.

Blagovna menjava se je glede na leto 2004 povečala za 40 odstotkov

Ministra sta pozornost namenila tudi gospodarskemu sodelovanju. Blagovna menjava je lani znašala 9,4 milijona dolarjev in se je glede na leto 2004 povečala za 40 odstotkov. Kot je dejal Rupel, si bo slovenska stran prizadevala, da bi v najkrajšem možnem času uresničili obisk gospodarske delegacije in pripravili poslovno konferenco. Zavzela sta se tudi sklenitev sporazumov o gospodarskem sodelovanju, o spodbujanju in zaščiti vlaganj ter o izogibanju dvojnemu obdavčevanju.

Po Ruplovem mnenju za nadaljnjo krepitev gospodarskega sodelovanja med državama obstajajo veliki potenciali, tudi glede na dejstvo, da je Vietnam ena izmed gospodarsko najuspešnejših držav v regiji, tik pred sprejetjem v WTO. Sicer pa je vietnamskemu sogovorniku predstavil prednosti Luke Koper, ki za posamezne države iz Azije že predstavlja vstop na evropsko tržišče, medtem ko je Nguyen izrazil interes vietnamskega gospodarstva za slovenske neposredne naložbe.

Rupel predstavil slovenske priprave na predsedovanje Evropski uniji

Rupel je sogovorniku predstavil slovenske priprave na predsedovanje Evropski uniji v prvi polovici leta 2008, pri tem pa izpostavil interes Slovenije za poglobitev neformalnega dialoga med EU in Azijo, ki poteka v okviru foruma ASEM . Govorila sta tudi o dvostranski podpori pri kandidaturah držav v mednarodnih organizacijah. Rupel je sogovornika seznanil z aktualnimi razmerami v EU in na Zahodnem Balkanu, medtem ko mu je Nguyen predstavil razmere v JV Aziji in priprave na vrh APEC, ki bo novembra v Hanoiju.

Rupel je Nguyena seznanil še z delovanjem Mednarodne ustanove za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF) . ITF je namreč pripravljen razširiti svoje delovanje tudi na minsko onesnažene države v regiji JV Azije, so dejali viri v slovenski delegaciji.

Vietnam vabi na obisk tudi Janšo

Rupel se je sestal še s prvim namestnikom predsednika vietnamske vlade Nguyen Tan Dzungom, s katerim sta potrdila obojestranski interes za krepitev sodelovanja na vseh ravneh. Dzung je Rupla tudi pozval, da premieru Janezu Janši prenese povabilo za obisk v Vietnamu. Rupel je s tem sklenil štiridnevni uradni obisk v Vietnamu. To je bil sicer prvi obisk iz Slovenije, potem ko sta državi 7. junija 1994 sklenili diplomatske odnose.