Zagreb – Ker je slovenska stran na seji skupne komisije za vodno gospodarstvo v Stubiških toplicah zahtevala, da se hrvaška stran odpove kakršnimkoli postopkom, ki bi spreminjali lastništvo slovenskih državljanov na hrvaškem katastrskem območju, oziroma, da se obe strani odpovesta kakršnimkoli oblastnim ukrepom, je dogovor o začetku obnovitvenih del na protipoplavnih nasipih vsaj za zdaj padel v vodo.
Vodja hrvaške delegacije Zdravko Krmek je po neuspešnem srečanju zatrjeval, da so zahtevo slovenske strani dobili šele danes oziroma na sestanku komisije. Dodal je, da je bilo še v četrtek vse usklajeno, tako dogovor o konzorciju podjetij, ki bi obnavljali nasipe, in tudi o podkomisiji za Muro. Krmek je zatrdil, da se o novem pogoju iz Ljubljene niso ne pogajali ne razpravljali, bodo pa o zapletu obvestili vlado.
V nasprotju s Krmekom je vodja slovenske delegacije Marko Starman trdil, da ne gre za nov pogoj, je pa Slovenija predlagala, da se lastnikom zemljišč izplača odškodnina (soglasja za obnovitvena dela so ti že dali) in da se ohrani sedanje lastniško stanje. Slovenska stran se očitno boji tihih napovedi hrvaške strani, ki je menda nameravala na podlagi domače zakonodaje izvesti razlastninjenje na hrvaškem katastrskem območju. Slovenski predlog torej vključuje varovalko, da bi preprečili tudi drugačne oblike nakupov oziroma prodaje teh zemljišč. Ker je slovenska stran žogico podala hrvaški, je (za)zdaj od Banskih dvorov odvisno, kako se bo najnovejši zaplet, ki je znova odmaknil začetek obnove nasipov, razpletel.
Hrvaška stran vztraja, je še bilo slišati včeraj, da se gradbeno dovoljenje izda na Hrvaškem, lastniška pravica na ozemljih ob nasipu pa da bi se prenesla na našo sosedo. Po zagotovilih iz slovenske delegacije bo c. To vprašanje, so dodali, je nastalo že, ko sta obe strani razpravljali o tehnični plati dogovora.
Več si priberite v sobotnem tiskanem Delu