Pariz - Severna Koreja, Eritreja in Turkmenistan so "informacijske črne luknje", medtem ko se v afriških državah stanje glede svobode tiska izboljšuje, v letošnji oceni svobode tiska po svetu ugotavlja organizacija Novinarji brez meja.
Na vrhu lestvice držav z največjo svobodo tiska so še vedno skandinavske države, medtem ko je Slovenija na devetem mestu, piše v poročilu, ki ga je na svoji spletni strani danes objavila organizacija.
Organizacija je na zadnje mesto lestvice, ki obsega 167 držav, znova uvrstila Severno Korejo, sledita pa ji Eritreja (166) in Turkmenistan (165). V teh državah zasebni mediji niso dovoljeni, ni svobode izražanja, novinarji pa zgolj širijo vladno propagando. Avtorji se že zaradi najmanjših napak, kot je napačen zapis imena, lahko znajdejo v zaporu, medtem ko so mučenje, psihološki pritisk, zastraševanje in nenehen nadzor v teh državah že rutina, ugotavlja poročilo.
V vzhodni Aziji (Mjanmar 163, Kitajska 159, Vietnam 158, Laos 155), osrednji Aziji (Turkmenistan 165, Uzbekistan 155, Afganistan 125, Kazahstan 119) in na Bližnjem vzhodu (Iran 164, Irak 157, Savdska Arabija 154, Sirija 145) vlada ali oborožene skupine medijem preprečujejo svobodno delovanje. Razmere so se letos poslabšale v Iraku, kjer je ogrožena varnost novinarjev. Letos je bilo tako v tej državi ubitih 24 predstavnikov medijev, navaja organizacija.
Medtem se razmere izboljšujejo v vse več afriških in latinskoameriških državah. Benin in Namibija sta tako pristala na 25. mestu, Salvador na 28., Kapverdski otoki na 29., Mavricius na 34., Mali na 37., Kostarika na 41. ter Bolivija na 45. mestu.
Nekatere zahodne demokracije so na lestvici svobode tiska letos močno padle. Med njimi najbolj prednjačijo ZDA, ki so padle za kar 20 mest in so tako letos na 44. mestu, predvsem zaradi zaprtja novinarke Judith Miller. Padec sta zabeležili tudi Kanada (21) in Francija (30). Prvih deset mest zasedajo evropske države, na vrhu lestvice pa so Danska, Finska, Islandija, Irska, Nizozemska, Norveška in Švica, ki so prejele najvišjo oceno. Slovenija je na devetem mestu, skupaj s Češko.
Poročilo Novinarjev brez meja še ugotavlja, da države, ki so se nedavno osamosvojile, praviloma spoštujejo svobodo tiska - med 60 držav na vrhu lestvice se jih je tako uvrstilo devet, ki so se osamosvojile v zadnjih 15 letih, med njimi tudi Slovenija.